Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Grupi Davos: hendeku mes të pasurve dhe të varfërve një shqetësim për të gjithë. Shkatërrim në strukturën shoqërore
English

Grupi Davos: hendeku mes të pasurve dhe të varfërve një shqetësim për të gjithë. Shkatërrim në strukturën shoqërore

Hendeku mes të pasurve dhe të varfërve është kërcënimi më i mundshëm për ekonominë globale në vitet e ardhshme , tha Forumi Ekonomik Botëror të enjten, në një takim përpara mbledhjes së liderëve politikë dhe të biznesit në vendpushimin zviceran të skive Davos për vlerësimin e rrezikut gjatë 2014.

Forumi , i cili pret tubimin vjetor , tha se ndryshimi të ardhurat në prag të krizës financiare globale është" rrezik shumë i mundshëm të shkaktojë një ndikim në një shkallë globale në dekadën e ardhshme " dhe paralajmëroi për një "brez të humbur " të të rinjve që mund të nxitin tensione në shoqëri .

"Brezi i ardhshëm i moshës së 2010-s ballafaqohet me papunësi të lartë dhe situata të pasigurta të punës , duke penguar përpjekjet e tyre për të ndërtuar një të ardhme dhe duke rritur rrezikun e trazirave sociale , " u tha në Forumin Global të Rreziqeve 2014, i cili është hartuar me kontributet nga 700 ekspertë globale .

Paralajmërimi nga Forumi vjen në mes të shenjave se ekonomia botëroreja ka hedhur së keqes nga kriza financiare. SHBA ka filluar të frenojë disa nga politikat e jashtëzakonshme monetare të vënë në vend për të nxjerrë ekonominë nga recesioni dhe për të shmangur një përsëritje të 1930 . Vendet që përdorin monedhën euro kanë kaluar më të keqen e krizës së borxhit të tyre . Banka Botërore , në një raport të kësaj jave tha se ekonomia globale ka " bërë një kthesë . "

Megjithatë , kostot e krizës globale financiare , e cila ka lënë shenjën e saj në të gjitha anët e botës , nuk pritet të zhduken brenda natës , dhe takimi i javës tjetër ka të ngjarë të përballet me kritika nga grupet fushatë kundër varfërisë dhe globalizimit .

Adrian Monck , i cili është kreu i komunikimit të Forumit , mbrojti tubimin , duke vënë në dukje se hendeku i pabarazisë dhe pasurisë ishin tani në rendin e ditës për diskutim .

" Është e rëndësishme që njerëzit duhet të sjellin në vëmendjen e tyre dhe ne të mobilizojmë njerëzit rreth këtyre çështjeve , " tha ai .

Philip Jennings , sekretari i përgjithshëm i grupit të punës UNI, Bashkimi Global , tha se raporti i rrezikut " duhet të veprojë si një thirrje për zgjim" të atyre që ndoqën Davos.

" Këto janë çështje globale që mund të bëjmë diçka:
- ne mund të kthejmë ekonominë botërore përsëri në formë - kjo përfshin një angazhim të ri për të krijuar vende pune , në adresë të pabarazisë dhe të ardhurave si dhe në rënien e standardit të jetesës , " tha Jennings , organizata e të cilit përfaqëson 20 milionë punëtorë nga mbi 900 sindikatat .

" Që nga kriza financiare globale kjo është një garë në fund të vendeve të punës , pagave dhe standardet e jetesës , " tha ai .

John Veihmeyer , kryetar i CEO dhe i sektorit të ndarjes së Amerikave,KPMG-së , tha se është " absolutisht e kuptueshme " që pabarazia e të ardhurave është shpallur si një rrezik i madh dhe përmirësimi i sistemit arsimor në mbarë botën është një çelës , në mos i vetëm , mënyrë për të ngushtuar dallimet .

Në pjesë të mëdha të botës së zhvilluar ,mungesa e ekuilibrit ndërmjet shpenzimeve të qeverisë dhe të ardhurave tatimore ka të ngjarë të thotë përmbajtje të buxhetit për vitet që vijnë në një kohë kur ekonomitë janë duke u përpjekur për të fituar tërheqje .

" Shumë të rinj sot përballen me një betejë të vështirë , " tha David Cole , zyrtari më i lartë i rrezikut në Swiss Re , një firmë risigurimi që kontribuoi për vlerësimin e rrezikut të Forumit . " Si rezultat i krizës financiare dhe të globalizimit , brezi i ri në tregjet e arrira (të mira) lufton edhe me më pak mundësi, por në një numër vendesh , veçanërisht në ato që janë në ballë të krizës së borxhit të Evropës , papunësia e të rinjve është rritur në ekstreme . Greqia dhe Spanja kanë gati 60 për qind të tyre pra që i përket moshë 25 vjeç e poshtë.

Si edhe duke krijuar pasiguri në ekonomitë familjare dhe mbytje nga shpenzimet e konsumatorëve , papunësia shumë ie lartë e të rinjve gjithashtu mohon aftësitë dhe përvojat e punëtorëve , potencialin afatgjatë të ekonomisë dhe rritjes së tensioneve në shoqëri dhe mes brezave .

Dhe pse bota në zhvillim ka qenë e kursyer shumë nga dhimbja ekonomike që goditi ekonomitë e zhvilluara , Swiss Re's Cole tha se edhe ata kanë çështje të mëdha , veçanërisht mungesën e aftësive në fuqinë punëtore , e cila duhet të trajtohet nga qeveritë dhe bizneset .

Në botën në zhvillim , tensionet e fshehura thellë kanë çuar në përmbysjen e regjimeve , veçanërisht në botën arabe . Megjithatë , protestat popullore kanë shpërthyer edhe në ekonomitë me rritje të shpejtë si Brazili dhe Turqia , duke theksuar se si qeveritë duhet të jenë të vetëdijshëm për kërkesat në shoqëri në një kohë kur paratë duket të jenë të shumta .

" Njerëzit nuk do të qëndrojnë për të, më," tha Jennifer Blanke , ekonomisti kryesor në Forumin Ekonomik Botëror . " Është me të vërtetë një shkatërrim në strukturën shoqërore . "

Rreziqe të tjera të identifikuara në raportin e së enjtes përfshijnë ngjarjet ekstreme të motit , dhe një rënie të konsiderueshme në cilësinë dhe sasinë e ujit të freskët .

KOMENTE