Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Argjentina vendos taksën e importit për blerjet online
English

Argjentina vendos taksën e importit për blerjet online

Argjentina ka prezantuar kufizime të reja në blerjen online si pjesë e përpjekjeve për të ndaluar rezervat në valutë të huaj të bien më tej .

Çdokush që do të blerë sendet nëpër faqet e internetit ndërkombëtare tani do të duhet të nënshkruajë një deklaratë dhe ta dërgojë atë në një zyrë doganore , ku pakot mblidhen .

Procedura do të duhet të përsëritet për çdo blerje të re.

Rezervat e monedhave të Argjentinës kanë rënë me 30% vitin e kaluar .

Qeveria e presidentit Cristina Fernandez de Kirchner ka prezantuar një numër të kufizimeve në transaksionet me monedhë të huaj .

Artikujt e importuar nëpër faqet e internetit të tilla si Amazon dhe eBay janë dorëzuar në adresat e njerëzve në shtëpi . Tashmë pakot duhet të mblidhen nga zyra doganore .

Individët janë të lejuar për të blerë artikuj deri në vlerën prej 25 $ përjashtuar nga taksa, jashtë vendit çdo vit , por ajo ka qenë e vështirë për zyrtarët të mbajnë shënim të gjitha transaksionet e bëra nga individët.

Tashmë pasi arrihet niveli 25 $, blerësit online në Argjentinë duhet të paguajnë një taksë 50 % mbi çdo send të blerë nga faqet e internetit ndërkombëtare.

Një banor i Buenos Aires, i cili u prezantua me emrin Martin, e përshkroi si taksë e " çmendur " .

Por ai i tha BBC : " Problemi i vërtetë është se tashmi pakoja do të merret në doganë dhe se që të shkosh atje do të duhen të mbarosh punë për 3-4 orë, gjë që mua më humb një gjysmë dite punë.

Qeveria shpreson se shpallja e re do të bëjë më të lehtë për zyrtarët e doganave zbatimin e taksës së importit, thotë Ignacio de los Reyes BBC-së në Buenos Aires.

KOMENTE