Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Meta-Fico. Sllovakia e gatshme të ofrojë eksperiencën e saj në kuadër të integrimit evropian të Shqipërisë
English

Meta-Fico. Sllovakia e gatshme të ofrojë eksperiencën e saj në kuadër të integrimit evropian të Shqipërisë

Kryetari i Kuvendit z. Ilir Meta priti sot Kryeministrin e Sllovakisë z. Robert Fico me të cilin biseduan për forcimin e marrëdhënieve dypalëshe dhe zgjerimit të bashkëpunimit ekonomik mes dy vendeve. Z. Fico shoqërohej nga Zv. Kryeministri dhe Ministri i Jashtëm dhe i Çështjeve Evropiane z. Miroslav Lajcak.

Kryetari i Kuvendit z. Ilir Meta i shprehu Kryeministrit Sllovak z. Robert Fico mirënjohjen për mbështetjen e vazhdueshme që Sllovakia ka dhënë për integrimin euro-atlantik të Shqipërisë, duke theksuar se Shqipëria mbështetet në përkrahjen e Sllovakisë edhe në të ardhmen.
“Shqipëria është një vend evropian, dhe mazhoranca e re është e vendosur të avancojë me reformat e rëndësishme që kërkojnë qytetarët tanë për forcimin e ligjit dhe zhvillimin e ekonomisë” – u shpreh z. Meta.

Kryeministri z. Robert Fico shprehu kënaqësinë për vizitën e parë të një Kryeministri Sllovak në Tiranë dhe nënvizoi se Sllovakia, si një vend i ri anëtar dhe si histori suksesi e Bashkimit Evropian, është e gatshme të ofrojë eksperiencën e saj në kuadër të integrimit evropian dhe të thithjes së investimeve të huaja në Shqipëri.

Kryetari i Kuvendit Meta shprehu vullnetin për të zgjeruar më tej marrëdhëniet me Parlamentin e Sllovakisë, në interes të forcimit të marrëdhënieve mes dy vendeve.

KOMENTE