English

Çaji i agrumeve dhe mrekullitë e tij

Përfitimet e çajit të agrumeve në një mëngjes të ftohtë

Çaji nga agrumet është një ndër pijet më të konsiderueshme përsa i përket përfitimeve të shumta shëndetësore që ato ofrojnë.
Më poshtë janë radhitur disa nga përfitimet më të mira shëndetsore që vijën nga konsumimi i çajit të agrumeve.

Imunitet më të mirë
Është befasi se si çaji nga agrumet rrit sistemin tonë imunitar, ato janë një burim i shkëlqyer i vitaminës C dhe përmbajnë antioksidantë të fuqishëm që të rritin imunitetin dhe e mbrojnë kundër një game të gjerë të infeksioneve shëndetësore . Pirja e çaji të agrumeve ju bën më pak të prirur ndaj infeksioneve , të ftohtit dhe kollës.

Kontrolli i Peshës

Studimet kanë gjetur se konsumi i çajrave të agrume në krahasim me pije e tjera mund t'ju ndihmojnë në promovimin e humbjes në peshe në një mënyrë të natyrshme dhe të shëndetshme . Disa studime sugjerojnë gjithashtu se këto çajra përmbajnë catechins - komponime që ndihmojnë trupin për të djegur yndyrnat.

Mbrojtja kundër kancerit

Çaji i agrumeve është shumë i pasur me antioksidantë të fuqishëm që luftojnë radikalet e lira të dëmshme dhe parandalojnë që trupi të bjerë pre e formave të ndryshme të kancerit. Polyphenolet në çajin e agrumeve mendohet të jetë toksik për qelizat e kancerit .

Shëndeti i zemrës
Sëmundjet e zemrës prekin miliona jetë në mbarë botën , dhe ju mund të mbroheni duke shkëmbyer kanaçe të tëra me pije të gazuara kundrejt një filxhan çaji agrumesh.
Studimet e shumta kanë treguar se këto çajra kanë qenë efektive duke shkurtuar rrezikun e sëmundjeve të zemrës me 11 për qind ! Konsumi i rregullt i çajit me agrume është menduar për të ulur nivelet e kolesterolit të keq dhe të rritë nivelet e kolesterolit të mirë , duke bërë parandalimin e shumë sëmundjeve të mundshme të zemrës .

Mbrojtja veshkave nga gurët
Nëse ju jeni në rrezik të zhvillimit të gurëve në veshka , çaji i agrumeve mund t'ju mbrojë. - ato përmbajnë acid limoni dhe ujë , dy stimulantë që i shtyjnë kripërat e tepërta jashtë nga trupi duke mos lejuar që të formohen gurë.

Tretje më të mirë
Përmbajtja e vitaminës C, e pranishme në çajin e agrumeve besohet se stimulon tretjen , eliminon bakteret nga trakti gastrointestinal dhe mban atë duke funksionuar më mirë dhe në mënyrë më efikase .

Kocka më të shëndetshme
Gratë në fazën e tyre të menopauzësl mund të mbrojnë veten kundër osteoporozës dhe kushtet e tjera të kockave thjesht duke pirë më shumë çaj agrumesh. Shumica e frutave përmbajnë kalcium dhe kalium i cili ndihmon të mbajë një dendësi minerale të balancuar duke na dhënë kocka të shëndetshme.

KOMENTE