Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Bushati-Samaras: Të orientuar drejt zgjidhjeve të problemeve për çështjet mes Shqipërisë dhe Greqisë
English

Bushati-Samaras: Të orientuar drejt zgjidhjeve të problemeve për çështjet mes Shqipërisë dhe Greqisë

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati gjatë takimit me kryeministrin e Greqisë, Antonis Samaras, ka deklaruar se Shqipëria është gati të trajtojë “të gjitha çështjeve të hapura midis dy vendeve në frymën e besimit të ndërsjellë, përmes dialogut dhe konsultave në të gjitha nivelet, në përputhje me realitetin e ri në Ballkan”.

Edhe Samaras, ka shprehur vullnetin e palës greke për të shkuar drejt një marrëdhënieje të orientuar nga zgjidhja e problemeve, duke mos mbetur peng e së shkuarës. Të dy zyrtarët kanë shprehur besimin në ndërtimin e një klime bashkëpunimi konstruktiv në të mirë të të dy vendeve.

Duke qenë se Greqia aktualisht mban Presidencën e BE-së, Bushati ka shprehur besimin se, “Greqia do të vijojë të jetë avokate e ankorimit të rajonit në rrjedhat evropiane”. Samaras dhe Bushati duke vlerësuar rëndësinë e projektit TAP, e kanë konsideruar këtë projekt si një mundësi e bashkëpunimit të mëtejshëm mes Greqisë, Shqipërisë dhe Italisë.

KOMENTE