Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Inteligjenca amerikane lajmëron: Terroristët përdorin pastat e dhëmbëve për bombë
English

Inteligjenca amerikane lajmëron: Terroristët përdorin pastat e dhëmbëve për bombë

Shefat e sigurimit të SHBA kanë lëshuar një paralajmërim se terroristët mund të bëjnë kontrabandë, eksplozivë, në fluturimet të detyruar për Rusinë duke i fshehur ata brenda tubave të pastës së dhëmbëve.

Departamenti i Sigurisë Kombëtare lëshoi ​​një paralajmërim për linjat ajrore amerikane, duke thënë se terroristët ishin të vendosur të godisnin gjatë Lojrave Dimërore Soçi.

Inteligjenca tregon se kontejnerët me pastë dhëmbësh mund të përmbajnë përbërësit e përdorur për të bërë një bombë.

Ndërsa Departamenti fokusohet në kërcënimet e brendshme, ata thonë se tipi më i fundit nuk është i drejtuar në fluturimet që hyjnë në Shtetet e Bashkuara - por vetëm në fluturimet e lidhur me Rusinë.

"Departamenti i Sigurisë Kombëtare ndan rregullisht informacionin e duhur me partnerët vendas dhe ndërkombëtarë, duke përfshirë ato që lidhen me ngjarjet ndërkombëtare si Olimpiada Soçi," tha DHS në një deklaratë.

"Ndërsa ne nuk jemi të vetëdijshëm për një kërcënim të veçantë për atdheun në këtë kohë, por ky komunikim rutinë është një pjesë e rëndësishme e angazhimit tonë për të bërë të sigurtë që ne të përmbushim këtë prioritet."

KOMENTE