Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Mario Moretti Polegato, presidenti i Patentës Geox , si arriti të bëhej nr 1 në Itali dhe 2 në botë
English

Mario Moretti Polegato, presidenti i Patentës "Geox", si arriti të bëhej nr 1 në Itali dhe 2 në botë

I lindur në vitin 1952 në Crocetta del MONTELLO ( Treviso ) , pas përfundimit të studimeve të tij në Enologji Mario Moretti Polegato u bashkua me biznesin e familjes , e cila ka qenë e fokusuar në bujqësi dhe prodhimin e verës për tre breza duke u bërë një nga kompanitë më të rëndësishme të verës në Itali .

Në mes të viteve '90 , ai shpiku dhe morri patentën në teknologji që lejon këmbët për të marrë frymë , kur ato janë në kontakt me gomën. Kështu ai krijoi Geox , këpucë që marrin frymë.

Mario Moretti Polegato është Kryetar i Grupit Geox , e cila është renditur marka nr 1 e këpucëve në Itali dhe 2 në mbarë botën. Grupi Geox numëron 30,000 punonjës, të drejtpërdrejtë ose indirekt , ajo eksporton produktet e saj në 103 vende.

Mario Moretti Polegato u propozua Sipërmarrësi i vitit 2002 nga Ernst & Young , shkëmbimin e aksioneve italiane dhe gazetës italiane Il Sole 24 Financiar Ore , për përdorimin më të mirë strategjik kombëtar dhe ndërkombëtar të levës së tregut dhe mundësive, të kombinuar me risi të vazhdueshme.

Mario Moretti Polegato u emërua " novator i Vitit 2010 " në Kryesuesit Awards CNBC Evropian të Biznesit të organizuar nga CNBC në partneritet me Financial Times - për aftësinë e tij për të zhvilluar një markë në modë me teknologji të re .

Z. Polegato personalisht kushton shumë kohë për ti mësuar studentët në shkolla dhe universitete , si në Itali dhe jashtë vendit . Ky angazhim i ka dhënë atij titullin e " Profesor i Ndërmarrësisë " nga ESCP - PAA në Paris , një nga shkollat ​​kryesore të biznesit ndërkombëtar . Gjatë muajve të fundit , Mario Moretti Polegato ka dhënë mësim në Universitetin e Firences , Universiteti i Pizës , Ca ' Foscari Universiteti i Venecias , Federico II Universiteti i Napolit , Universiteti Katolik të Lisbonës , MIT i Bostonit , Universiteti i Cambridge, Columbia University , Pekin Universiteti , Universiteti Hong Kong dhe Universiteti Moskë . Ai është gjithashtu një anëtar i Këshillit Ndërkombëtar Këshillimor të Universitetit Bocconi ( në Milano ) .
****************************************

Por si arriti të bëhej një i tillë?

Mario Moretti Polegato as që imagjinohej se mund të drejtonte një kompani për këpucë dhe veshje. Ai nuk imagjinohej as që të kishte një biznes të vetin.

Kur ishte fëmijë, prindërit i thanë se ai do të drejtonte fabrikën e verës në verilindje të Italisë.

Edhe pse ai iu bashkua firmës, ai nuk qëndroi atje dhe kjo e gjitha për shkak të udhëtimit për biznes në SHBA.

Pasi mori pjesë në një konferencë për verën në Reno, Polegato vendosi të merrte pushime në shkretëtirën e Nevadës.

Ndërsa gjendej atje, gjatë kohës që po ecte, këpuca e tij u bë e nxehtë dhe e pa rehatshme. Ai nxori një thikë të ushtrisë zvicerane dhe i hapi disa vrima këpucëve.

Menjëherë u ndie më mirë dhe vendosi se duhej shpikur një mënyrë e re për mënyrën e prodhimit të këpucëve. Dhe ai ishte njeriu që do ta bënte këtë gjë.

“Doja që këpucët të merrnin frymë dhe të mos fusnin ujë njëkohësisht”, thotë 62-vjeçari.

“Kalova tre vjet për të bërë kërkime për patentën time dhe ia ofrova të gjithë kompanive të mëdha të këpucëve, por askush nuk më besonte.”

17 vjet më pas, kur ishte 45 vjeç dhe i pajisur me një borxh nga banka, Polegato themelon biznesin e tij të këpucëve – Geox. Kjo gjë e bëri atë miliarder.

Fillimisht ai punësoi pesë njerëz të rinj nga fshati i tij Biadene di Montebelluan. Askënd prej tyre nuk njihte, dhe askush prej tyre nuk kishte punuar më parë. Sot Geox, është një kompani globale me 30 mijë punëtorë (përfshirë pesë të parët) dhe 1 300 dyqane në të gjithë botën.

Më vonë, Polegato e zgjeroi aktiviteti ne tij duke prodhuar edhe rroba. Sipas revistës “Forbes”, Mario Moretti Polegato ka një pasur prej 1.8 miliardë dollarë.

KOMENTE