English

Ukraina urdhër arresti për ish-kreun Yanukovych

Ukraina ka lëshuar një urdhër për arrestimin e Presidentit të rrëzuar Viktor Janukoviç .

Ministri Arsen Avakov në një postim në Facebook është shprehur se një çështje penale është hapur kundër z Janukoviç dhe zyrtarëve të tjerë mbi " vrasje masive të qytetarëve paqësore " .

Deputetët votuan për të hequr Z. Janukoviç të shtunën pas muajsh të protestave që shpërthyen pas refuzimit të tij për një marrëveshje të BE-së .

Një goditje ndaj protestave javën e kaluar lanë dhjetra të vdekur .

Z. Avakov tha se zoti Janukoviç është parë në Balaklava në gadishullin e Krimesë të dielën ,ndërsa ishte larguar me makinë në drejtim të panjohur me një ndihmësin e tij.

Mr Avakov - një figurë e rëndësishme e opozitës - u emërua ministër i brendshëm i përkohshëm të shtunën.

Ai zëvendësoi Vitali Zakharchenko , i cili u shkarkua një ditë më parë , pasi u fajësuar për vdekjen e civilëve në shtypjen e protestës .

Protesta e parë filloi në fund të nëntorit , kur zoti Janukoviç hodhi poshtë një shoqatë historike dhe tregtare për marrëveshje me BE-në në favor të lidhjeve të ngushta me Rusinë .

Z. Janukoviç këmbënguli të shtunën se ai ishte ende lider legjitim i Ukrainës , por ai ishte bërë gjithnjë e më e izoluar dhe parlamenti votoi për të fajësuar atë dhe të mbajë zgjedhjet presidenciale në maj.

Ndërkohë , ministri i ri i financave i përkohshëm , Yuriy Kolobov , ka thënë se Ukraina ka nevojë për rreth 35bn dollarë ndihmë të huaj urgjente dhe kërkoi të mbahet konferencë ndërkombëtare donatorësh.

KOMENTE