Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Foshnjat që vijnë nga lindje me prerje cezariane rrezikohen obezë në të ardhmen
English

Foshnjat që vijnë nga lindje me prerje cezariane rrezikohen obezë në të ardhmen

Fëmijët e lindur me prerje cezariane kanë më shumë të ngjarë që në vitet e jetës së tyre më vonë të bëhen obezë se sa ata që lindin natyrshëm, thotë një studim i sapo përfunduar.

Analiza e 38.000 lindjeve , të botuar në revistën PLoS One , tregoi se shanset për të qenë i shëndoshë ishin 22 % më të larta .

Hulumtuesit thonë se në Mbretërinë e Bashkuar është e rëndësishme që gratë të jenë të informuara për pasojat afatgjata të prerjes cezariane .

Por ekspertët thanë se ishte e paqartë se çfarë është po ndodh me të vërtetë.

Studimi tregoi se për çdo 100 lindje vaginale , 60 prej tyre në moshë të rritur ishin bërë obeze.

Një nga studiuesit , Dr Mateu Hyde nga Imperial College në Londër , i tha BBC : " Kjo është një rritje prej pesë në 100 , e cila është një shqetësim i rëndësishëm .

"Është vetëm një rritje e gjysmë njësi në BMI , por në qoftë se ju do të keni atë rritje përpara një popullsie ju do të shihni një rritje të madhe në peshë dhe publikim të efekteve anësore . "

Ai tha se këshilla rreth lindjes së fëmijës është e përshtatur me pasojat e menjëhershme për fëmijën dhe nënën , por çështjet afatgjata të nevojshme duhen ngritur sa më mirë të jetë e mundur.

Ai tha se ishte e rëndësishme për gratë këshillimi dhe shpjegimi i avantazheve dhe disavantazheve lidhur me mënyrën e lindjes së foshnjës së tyre.

KOMENTE