English

Ukraina gatishmëri lufte në përgjigje ndaj Rusisë. Obama telefonon Putin

Ukraina ka urdhëruar një mobilizim të plotë ushtarak në përgjigje të Rusisë e cila ka mobilizuar forcat e saj në Krime .

Kryeministri Arseniy Yatsenyuk tha se Ukraina ishte " në prag të katastrofës".

Në Krime , ushtarët ukrainas u përballën me ushtarët rusë, ndërsa ushtria ruse thuhet se kështë pozicionuar në llogore , në kufi me Ukrainën.

NATO-ja është duke zhvilluar bisedime emergjente , duke thënë se veprimet e Rusisë kërcënojnë " paqen dhe sigurinë në Evropë " .

Presidenti amerikan Barak Obama i bëri thirrje trupave ruse për " shkelje të sovranitetit të Ukrainës " .

Zyrtarët ukrainas të sigurisë kombëtare njoftuan disa masa të tjera të dielën :

Forcat e armatosura të vihen në " gatishmëri të plotë luftarake "
Rezervat të mobilizohen dhe të trajnohen.
Ministri i jashtëm të kërkojë ndihmë nga udhëheqësit e SHBA dhe në Mbretërinë e Bashkuar në garantimin e sigurisë së saj
Të ngrihet Selia e urgjencës
Të rritet sigurimi në vendet kyçe , duke përfshirë impiantet bërthamore
Hapësirat Ajrore të jenë të mbyllura për të gjithë avionët jo- civilë
Ushtarët rusë vazhdojnë të zënë faqet kryesore në gadishullin e Krimesë , duke përfshirë aeroportet dhe shpërndarësit e komunikimit , edhe pse nuk ka pasur dhunë .

Mbretëria e Bashkuar është bashkuar me SHBA , Francën dhe Kanada në pezullimin e përgatitjeve për samitin e G8 në vendpushimin rus Soçi në qershor , si një reagim ndaj vendosjes.

Në Moskë , policia arrestoi dhjetra njerëz në mitingje anti - luftë jashtë ministrisë së mbrojtjes ruse dhe në pika të tjera në qendër të qytetit .

Vonë të shtunën, zoti Obama zhvilloi një bisedë telefonike 90-minutëshe me udhëheqësin rus, Vladimir Putin, dhe i kërkoi atij për të tërhequr forcat përsëri në bazat në Krime.
Z. Putin tha se Moska ka rezervuar të drejtën për të mbrojtur interesat e saj dhe ato të folësve ruse në Ukrainë.

Presidenti Putin ka dorëzuar kërkesën e tij për trupat në parlamentin rus të shtunën ", në lidhje me situatën e jashtëzakonshme në Ukrainë dhe kërcënimin për jetën e qytetarëve rusë", tha Kremlini.

Z. Obama, tha Shtëpia e Bardhë, i tha zoti Putin se mënyra më e përshtatshme për të adresuar ndonjë shqetësim ", është në mënyrë paqësore nëpërmjet angazhimit të drejtpërdrejtë" me qeverinë e Ukrainës dhe organet ndërkombëtare ndërmjetësuese.

Ai i tha zotit Putin se veprimet e tij ishin një "shkelje e të drejtës ndërkombëtare, duke përfshirë detyrimet e Rusisë sipas Kartës së OKB-së, dhe i marrëveshjes së saj ushtarake me Ukrainën në vitin 1997".

Kremlini tha se në thirrjen e tij telefonike me z Obama, Presidenti Putin ", theksoi se ka kërcënime të vërteta për jetën dhe shëndetin e qytetarëve të Rusisë dhe bashkatdhetarëve në territorin e Ukrainës".

KOMENTE