Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Gjalpë avokado. Si ta pregatitni për ngrënie
English

Gjalpë avokado. Si ta pregatitni për ngrënie

Si te pregatisim gjalp Avokadoje ne shtepi. Eshte shume e thjeshte.Marrim 1 ose 2 avokado, qerojme lekuren e tyre mire, e presim ne copa te vogla dhe e vendosim ne mikser. E perziejme mire derisa te behet si krem. Mund t'i hstojme hudher, pakez kripe dhe majdanoz. Me kete gjalp mund te lyejne nje fete buke thekre (jo te bardhe), mund ta perdorim per krepa ose pancakes.

Ju rikujtoj 7 arsye te pamohueshme pse duhet te konsumojme Avokado cdo dite.

1 - Avokadot jane nje ushqim i pasur me Proteina. Te gjitha aminio acidet, jane te llogaritura per metabolizimin e per t'u shnderruar ne proteina. Kjo e ndihmon pankreasin te luftoje qelizat kancerogjene.

2 - Ok mishengrenes. Nese ju hani nje hamburger POR me nje fete avokado ne mes, rreziku i semundjeve te zemres do te ulet, pasi avokadoja ul nivelin e triglicerideve.

3 - Avokadot jane te pasura me Vitamine E. Kjo Vitamine ndihmon ne parandalimin e kancerit. ( KUJDES nga vitmainat sintetike - te gatshme me kapsula ). Mund te jene toksike.

4 - Avokadot e ndihmojne melçine te prodhoje glutathione , e konsideruar si Antioksidanti 'mjeshter' nga te gjithe ekspertet. Glutathione gjithashtu rifreskon dhe ridergon ne destincaion, te gjithe antioksidantet e marra nga burime te tjera.

Edhe magnezi i perfshire ne 300 proçese metabolike gjendet bollshem tek Avokadot.

5 - Ul rrezikun e kancerit te gjirit. Te pasura me lutein, Vit E, dhe acide yndyrore oleike. Keto jane rezultatet e studimeve te specialisteve. Keshtu pra konsumoni te pakten 1/3 ose 1/2 avokado ne dite.

6 - Permireson punen e zemres dhe ul rrezikun e infarkteve. Avokadot ulin tensionin (presionin) e larte te gjakut. 

7 - Ndihmojne ne shendetin dhe permiresimin e shikimit dhe punen e trurit.

KOMENTE