English

John Kerry, refuzon takimin me Vladimir Putin

Sekretari amerikan i Shtetit ka kundërshtuar bisedimet me presidentin rus Vladimir Putin derisa Moska të angazhohet me propozimet e SHBA për krizën e Ukrainës .

John Kerry i tha homologut të tij rus Sergej Lavrov se intervenimi ushtarak i Moskës në Krime kishte bërë që negociatat të jenë jashtëzakonisht të vështira.

Zyrtarët amerikanë thonë se pak gjasa ka për të folur nëse referendumi për të ardhmen mbi Krimenë shkon përpara .

Votimi do të mbahet të dielën - Ukraina dhe Perëndimi thonë se kjo është e paligjshme .


Në një konferencë shtypi në Rusi , Presidenti ukrainas Viktor Janukoviç përshkruan autoritetet e reja ukrainase si një " bandë e fashistëve " dhe thotë se zgjedhjet presidenciale të vendosur në 25 maj janë të" paligjshme "

Parlamenti në Kiev kërkon SHBA dhe Mbretërinë e Bashkuar - si garantues të sigurisë për premtimet e dhëna në Ukrainë në vitin 1994 - për të përdorur të gjitha masat , duke përfshirë ushtrinë , për të ndaluar " agresionin" e Rusisë
Ligjbërësit në Krime miratuan një " deklaratë të pavarësisë " . Dokumenti thotë se rajoni do të kërkojë të bashkohet me Rusinë nëse aprovohet në referendum.
Zyrtarët nga disa vende po takohen në Londër për të diskutuar mbi sanksionet kundër zyrtarëve rusë.

KOMENTE