Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Malaysia Airlines MH370. Dy persona me pashaportë të vjedhur jo lidhje me terroristët
English

Malaysia Airlines MH370. Dy persona me pashaportë të vjedhur jo lidhje me terroristët

Ngjarje të reja zbulohen mbi aeroplanin malajzian të zhdukur. Dy burrat që udhëtonin në pasaportat e vjedhura në bordin avionit ishin iranianë pa lidhje të dukshme me grupe terroriste , thonë zyrtarët .

Policia e Malajzisë ka zbuluar emrat e tyre, njëri quhej Pouria Nour Mohammad Mehrdad , 18 , dhe tha se ishte emigrant në Gjermani .

Interpol ka identifikuar tjetrin si Delavar Seyed Mohammadreza , 29 vjeç.

Malaysia Airlines Flight MH370 nga Kuala Lumpur në Pekin u zhduk të shtunën , me 239 persona në bord .
Ekspertët kanë thënë se prania e dy personave me pasaporta të vjedhura në një aeroplan ishte një shkelje e sigurisë , por konsiderohet relativisht e zakonshme në një rajon, qendër për emigracionin e paligjshëm .

Shefi i policisë në Malajzi, Inspektori i Përgjithshëm Khalid Abu Bakar , tha se iranian nuk ka gjasa që të jetë një anëtar i një grupi terrorist " , duke shtuar se autoritetet kanë qenë në kontakt me nënën e tij në Gjermani, e cila ishte duke pritur djalin e saj të arrijë në Frankfurt .

Sekretari i përgjithshëm i Interpolit, Ronald Noble tha se të dy burrat kishin udhëtuar nga kryeqyteti i Katarit Doha me pasaportat e tyre iraniane , dhe me pasaportat e vjedhura italiane dhe austriake kanë kaluar në bordin e fluturimit Malaysia Airlines .

" Sa më shumë informacione të marrim , aq më shumë jemi të prirur për të përfunduar pasi ky nuk është një incident terrorist , " shtoi ai .

KOMENTE