English

Krime: Pritet rezultati i referendumit

Krime është duke votuar në se do të ribashkohet me Rusinë apo të qëndrojë me Ukrainën, por me më shumë autonomi.

Referendumi është dënuar si "i paligjshme" nga Kiev dhe Perëndimi, por është i mbështetur nga Moska.

Që nga rënia e pro-Moskës Presidentit të Ukrainës Viktor Janukoviç, trupat ruse kanë marrë kontrollin e rajonit kryesor etnik me shumice ruse.

Votuesit pritet të mbështesin lënien e Ukrainës, por Tatarët e Krimesë kanë bojkotuar zgjedhjet.

Ka njoftime për një pjesëmarrje të lartë në qendrat e votimit të vizituara nga BBC në kryeqytet. Por të gjithe tartarët kane thënë per BBC në Bakhchisaray se nuk do të votonin.

Zyrtari i Zgjedhjeve Mykhaylo MALYSHEV tha se ka patur një "rekord pjesëmarrje" e 44,27%, pas gjashtë orë votimi.

Votimi nëpër Krime ka filluar në orën 08:00 sipas kohës lokale dhe do të mbyllet në orën 20:00.

KOMENTE