Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Malajzia i kërkon ndihmë vendeve te tjera. Ku janë pasagjerët
English

Malajzia i kërkon ndihmë vendeve te tjera. Ku janë pasagjerët

Tashme ne kerkimin e aeroplanit malejzian te zhdukur qe prej nje jave me 239 pasagjere ne bord jane perfshire ne operacin 25 shtete te cilat kane ofruar mundesite e tyre teknologjıke dhe profesionale per te zbuluar shkakun e zhdukjes se avionit.

Tashme pas kofirmimit se aeroplani eshte zhdukur, nen hetin jane perfshire ekuipazhi, udhëtarët dhe personeli ne terren.

Hetuesit janë duke u përpjekur për të marrë më shumë te dhena nga radarët satelitore nga ndonjë prej vendeve që Malaysia Airlines fluturim MH370 mund të ketë kaluar permes tyre, me ekuipazhin e saj dhe 239 pasagjerë.

Zyrtarët e Malajzisë kanë kontaktuar vende, përfshirë Kazakistan, Uzbekistan, Kirgistan, Turkmenistan, Pakistan, Bangladesh, Indi, Kine, Mianmar, Laos, Vietnam, Tajlandë, Indonezi, Australi dhe Francë.

Shefi i policisë kombëtare të Malajzisë Gjenerali Khalid Abu Bakar tha se kontrollet e prapavijës kishin kërkuar në të gjithë pasagjerët e bordit te avionit, por që deri më tani asgjë të dyshimtë kanë raportuar disa nga agjencitë e zbulimit.

Policia thuhet se eshte duke kërkuar në jetën e familjeve dhe gjendjen psikologjike te pilotit te aeroplanit, Zaharie Shah, dhe bashkë-pilotit-Fariq Abdul Hamid, madje ka kontrolluar edhe ne shtëpitë e tyre të shtunën.

Ata qe e njohin pilotin shprehen se ai dhe familja e tij jane normale dhe nuk kane patur probleme qe mund te rendonin psikologjine e tij.

Por ajo cka vjen e re eshte se një satelit Inmarsat thuhet se ka vazhduar te marrë sinjale nga MH370 të paktën pesë orë pasi avioni është raportuar i humbur.

Një ekip i hetuesve francezëdo te udhetoje në Malajzi të hënën për të ndihmuar me kërkimin, ka thënë në një deklaratë ministria franceze e transportit. Ata do të bashkohen me anëtarët e Bordit të Sigurisë Kombëtare të Transportit të SHBA tashmë në Malajzi.

Kryeministri malajzian Najib Razak njoftoi të shtunën se sistemet e komunikimit te aeroplanit ishin prerë qëllimisht para se të shmangej nga rruga e tij.

Sipas dëshmive satelitore, Boeing 777 mund të kishte vazhduar duke fluturuar edhe për shtatë orë pas kontaktit të saj të fundit me radaret, tha ai.

Fluturimi nga Kuala Lumpur për Pekin në 00:40 sipas kohës lokale (16:40 GMT) më 8 mars u zhduk nga ekranet e kontrollorëve të trafikut ajror, rreth ores 01:20.

Një kërkim i gjerë - që përfshin 43 anije dhe 58 avionë - që kur avioni u zhduk kane qene jo te suksesshme.

KOMENTE