English

Vriten 2 oficerë ukrainas në Krime

Ushtria e Ukrainës thotë se një oficer i është vrarë në një sulm mbi një bazë në Krime, vdekja e parë e tillë që kur forcat pro-Ruse morën kontrollin në shkurt.

Ukraina tani ka autorizuar trupat e saj të zjarrit në vetëmbrojtje.

Sulmi erdhi menjëherë pasi presidenti rus Vladimir Putin dhe udhëheqësit e Krimesë nënshkruan një projekt-ligj për të absorbuar gadishullin në Rusi.

Fuqitë perëndimore kanë dënuar traktatin dhe një takim i G7 është vendosur për javën e ardhshme në Hagë.

Kriza e Ukrainës ka filluar në nëntor të vitit të kaluar pasi Presidenti Viktor Janukoviç braktisi një marrëveshje të BE-së në favor të lidhjeve më të forta me Rusinë. Ai iku nga Ukraina me 22 shkurt pas protestave në të cilën shumë njerëz kanë vdekur.
Por mediat botërore, raportojnë se dy oficerë të ushtrisë ukrainase janë vrarë në një sulm me armë në Krime, si dhe dy të tjerë kanë mbetur të plagosur, raporton BBC. Po ashtu mësohet se trupat ruse kanë kapur komandantin e kësaj baze ushtarake si dhe gjithë ushtarët e tjerë.

KOMENTE