English

Timoshenko do të kandidojë për presidente e Ukrainës

Ish - kryeministrja Julia Timoshenko ka thënë se ka në plan të kandidojë për presidente e Ukrainës në zgjedhjet e majit .

Zonja Timoshenko u lirua nga burgu në shkurt pas rrëzimit të presidentit Viktor Janukoviç , pas tre vitesh burg .

Ajo ka shërbyer tashmë dy herë si kryeministër dhe kandidoi për presidente në vitin 2010 .

Ajo ishte një figurë e rëndësishme në "Revolucionit Portokalli" të vitit 2004 që rrëzoi administratën e parë te zotit Janukoviç .
Zonja Timoshenko tha se ajo do të qëndrojë si " kandidate për unitet ukrainas " .

Ajo u tha gazetarëve se kishte fituar të drejtën qe të konsiderohet si një kandidate e cila ishte kundër korrupsionit .

Ajo u burgos në vitin 2011 për korrupsion lidhur me një marrëveshje të gazit ndërmjetësuar me Rusinë në vitin 2009 .

Të hënën ajo mohoi vërtetësinë e një bisede të regjistruar në të cilën ajo bente thirrje për Rusinë që të shndërrohet në " tokë të djegur" dhe për rusët etnikë në Ukrainë të vriten.

Zonja Timoshenko tha se regjistrimi , i cili u paraqit dukshëm në raportet e lajmeve ruse , ishte prodhuar nga shërbimet e sigurimit të Rusisë .

Ish - boksieri Vitali Klitschko dhe manjati Petro Poroshenko pritet gjithashtu të kandidojnë ne zgjedhjet presidenciale .

Sondazhet e opinionit sugjerojnë Z. Poroshenko , i cili është një nga njerëzit më të pasur të Ukrainës , aktualisht është kandidati më popullor .

Zgjedhjet pritet të mbahen më 25 maj .

KOMENTE