English

Turqi. Kërkohet dorëheqja e Erdogan. Protestuesit përleshen me policinë, pas tragjedisë më të madhe në vend(VIDEO)

Zemërim i madh ka shpërthyer kundër qeverisë turke pas një katastrofe vdekjeprurëse në minierë qymyri në qytetin perëndimor Soma.

Njerëzit në Soma hodhën abuzimin si ata rrethuan makinën kryeministrit Rexhep Tajip Erdogan gjatë vizitës së tij në skenën e tragjedisë, dhe protestuesit u përleshën me policinë në Stamboll dhe Ankara.

Shpërthimi i sotëm ka shkaktuar një gropë të madhe duke vrarë të paktën 274.

Shifrat e larta tregojnë se është incidenti më i rëndë i tillë në historinë e vendit.

Ekipet e shpëtimit janë ende në kërkim për minatorët të cilët konsiderohen të zhdukur, edhe pse frika është e madhe se ata mund të kenë vdekur.

Gati 450 punëtorë janë shpëtuar, sipas operatorit të minave. Megjithatë, orët e fundit nuk është gjetur asnjë i mbijetuar dhe rezultojnë më shumë se 100 ende të pagjetur.

Tetëdhjetë e atyre që shpëtuan u trajtuan për lëndime, ku për fat të mirë nuk ishin serioze.

Raportet e medias lokale thanë se protestuesit në Soma ndaluan makinën e Z. Erdogan duke i bërë thirrje për dorëheqjen e tij pasi ai dha një konferencë për shtyp në lidhje me fatkeqësinë.

Protestuesit shanin edhe me fjalë të pista si ai doli nga makina e tij. Disa arrestime janë bërë gjatë përleshjes si dhe fotografitë tregojnë qartë kryeministrin, i rrethuar nga truprojat, duke kërkuar strehë në një dyqan. Protestuesit sulmuan edhe zyrat e partisë në pushtet, AK të qytetit.

Ndërkohë policia në kryeqytet, Ankara, hodhi gaz lotsjellës dhe ujë mbi 800 protestues që u përpoqën për të marshuar nga universitet në ministrinë e energjisë.

Ka pasur edhe raporte për një protestë në Stamboll jashtë selisë së Soma Holding, kompania që zotëron minierën.

Z. Erdogan është përballur me kritika në media sociale për të qenë i pandjeshëm, pasi ai përmendi aksidentet e shumta minerare në të gjithë botën, duke përfshirë në Britani në shekullin e 19, duke lavdëruar qeverinë turke se ishte më e mira.
Ai tha se çdo përpjekje do të bëhet për të gjetur minatorët e humbur, dhe premtoi një hetim të plotë.

"Unë dua të siguroj se fatkeqësia do të hetohet në çdo aspekt dhe do të vazhdojnë të hetohen dhe ne nuk do të lejojmë asnjë neglizhencë, do të lëvizim çdo gur," tha ai.

James Reynolds i BBC-së në Soma tha se zoti Erdogan do të shohë këtë tragjedi si një provë e reputacionit të tij, dhe ai do të jetë në dijeni se qeveria e mëparshme ka humbur në zgjedhje, pasi po shihet se ka keqpërdorur tërmetin e vitit 1999.

Erdogan njoftoi tre ditë zi për viktimat.
2125

KOMENTE