Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Ushqimet, Vitaminat, dhe djegiet e stomakut në shtatzani
English

Ushqimet, Vitaminat, dhe djegiet e stomakut në shtatzani

Problemet me mostretjen e mire fillojne tek disa gra qe ne javet e para te shtatzenise, ndersa tek te tjerat aty nga muaji i dytre i trete. Padyshim qe ne trimestrin e fundit (muajt 7, 8 dhe 9) problemi i mostretjes behet me i "dukshem", pasi fetusi (foshnja) eshte goxha i rritur dhe ushtron shtypje dhe ngushtim te hapesires se organit te stomakut.

Per te shmangur keto shenja te mostretjes, djegien apo hidhesine ne fyt, evitoni nga dieta juaj: ushqimet pikante dhe me shume ereza,mos konsumoni ushqime te skuqura, mos konsumoni mente qofte edhe ne formen e camcakezit, mos konsumoni pije me gaz, mos konsumoni ushqime me shume uthull, mos konsumini pije alkoolike, mos pini duhan, mos konsumoni vakte super te medha dhe ushqime te renda dhe sigurohuni qe darken ta konsumoni te pakten 3 ore perpara se te flini.

Konsumoni drithera ne formen e bukes se zeze, dritherave (cereali apo corn flakes) per mengjes, orizit dhe makaronave mundesisht me shume fibra (all bran).

Konsumoni fibra permes, bizeleve, fasuleve barbunjave, thjerrezave, batheve etj.

Konsumoni te gjitha frutat dhe perimet e stines aktuale. Mos hezitoni ndermjet shijeve dhe ngjyrave te ndryshme. Pjeshket dhe kajsite jane nje ushqim shume i mire si per ju ashtu edhe per bebushin tuaj.

Rrushin konsumojeni pak me rezerve, pasi permban shume sheqer.

Vitaminem C perfitojeni permes lengut te agrumeve, specave, brokolit. Sigurohuni qe femija juaj te marre permes jush te pakten 1 gote leng portokalli ne dite. Vitamina C ndihmon thithjen e hekurit nga organizmi.

Kalciumin perftojeni permes, qumeshtit, kosit, djathit. Mos e hiqni vezen nga lista juaj e ushqimeve. Gjithashtu as djathin e bardhe dhe ndonje lloji djathi kackavall.

Preferohet qe te zevendesohet mishi i vicit, me mishin e pules dhe te peshkut. Brenda mundesive, sigurohuni qe te konsumoni peshk 2 here ne jave.

Keshillohet qe 3 muaj perpara shtatzenise gruaja qe do te behet nene, te filloje marrjen e nje tablete acidi folik ne dite, pas ushqimit,vaktin e zgjidhni sipas preferences tuaj.

Nese keni mbetur shtatzene dhe nuk keni pasur mundesi qe ta merrnit qe me pare Acidin Folik, atehere filloni qe ta merrni sapo e merrni vesh qe jeni shtatzene, pasi acidi folik eshte i pazevendesueshem per zhvillimin e femijes.

Rekomandohet qe te merret ne nej periudhe prej tri muajsh. Gjithesesi duhet qe te keshilloheni edhe me mjekun qe ndjek shtatzenine tuaj.

Pasi e keni marre acidin folik per 3 muaj, merrni ne farmaci multivitamina qe jane enkas per gra shtatzena. Ato perdoren sipas keshilles se mjekut dhe sipas shenimeve shpjeguese.

Mund t'ju duhet qe te perdorni sipas nevojes edhe tableta kalciumi, gjithmone nese mjeku e sheh te nevojshme.

Ju si nene, sigurohuni qe te hani shendetshem, duke hequr dore nga ushqimet e konservuara.

KOMENTE