English

Ebola, virusi vdekjeprurës. Sierra Leone shpall emergjencën

Presidenti i Sierra Leone ka shpallur një emergjencë të shëndetit publik për të frenuar shpërthimin vdekjeprurës Ebola.

Ernest Bai Koroma tha se Epiqendrat e shpërthimit në lindje do të jetë në karantinë dhe kërkoi nga forcat e sigurisë për të zbatuar masat.

OKB-ja thotë se më shumë se 670 njerëz në Afrikën Perëndimore kanë vdekur nga Ebola që nga shkurti nga ku 224 prej tyre vetëm në Sierra Leone.

Kjo përfshin Dr Sheik Umar Khan i cili udhëhoqi luftën në Sierra Leone kundër virusit. Funerali i tij është të enjten.

Si pjesë e masave të reja që përmbajnë ethet hemorragjike virale, udhëtarët në aeroporte do të duhet të lajnë duart e tyre me dezinfektues dhe të kontrollojnë temperaturën e trupit, tha Presidenti Koroma në një deklaratë.

Masat e tij që ndjekin politika të ashpra anti-Ebola janë prezantuar këtë javë në Liberi, ku shkollat ​​janë mbyllur dhe disa komunitete janë në karantinë.

Presidenti Koroma dhe homologu i tij i Liberisë Ellen Johnson Sirleaf kanë anuluar vizitat në Uashington për samitin SHBA-Afrikë javën e ardhshme për shkak të krizës.

Ndërkohë, Etiopia dhe Kenia kanë filluar kontrollin e të gjithë pasagjerëve që vijnë nga Afrika Perëndimore.

Në një deklaratë, etiopian Airlines tha se stafi në tokë dhe në bord janë të sensibilizuar për të marrë masat me rastet e dyshuara të virusit.

Më parë këtë javë, dy kompani ajrore - Asky, një zgarë rajonal, dhe Arik Air e Nigerisë - pezulluan fluturimet për në Liberi dhe Sierra Leone.

Shpërthimi vdekjeprurës u raportua për herë të parë në Guine në shkurt. Ajo u përhap në Liberi dhe Sierra Leone, dhe një person i cili ka udhëtuar nga Liberia në Nigeri vdiq nga virusi menjëherë pas mbërritjes në Lagos javën e kaluar.

Simptomat e para të gripit përfshijnë ethe, dobësi e papritur intensive, dhimbje të muskujve dhe një dhimbje të fytit, dhe përhapet nëpërmjet kontaktit me lëngjet trupore të një personi të infektuar. Disa të tjerë mund të kenë edhe gjakderdhje.
Nuk ka kurrë specifike.
Simptomat nisin në 2 ditë deri në 3 javë.

Terapia me gojë për ri-hidratim ose lëngje intravenoze mund të jenë ndihmëset për ta përballuar.

Ebola vret deri në 90% të të infektuarve, por pacientët kanë një shans më të mirë për të mbijetuar në qoftë se ata marrin trajtim të hershëm.

KOMENTE