Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Erozioni i qafës së mitrës
English

Erozioni i qafës së mitrës

Çfarë është Erozioni i qafës së mitrës?

Erozioni i qafës së mitrës është një kusht i përbashkët që prek gratë, veçanërisht gratë shtatzëna. Kjo është një gjendje normale që në përgjithësi nuk është serioze apo e rrezikshme, por kjo mund të ketë efekte anësore të pakëndshme.
Më poshtë po japim të gjitha detajet mbi erozionin e qafës së mitrës, duke përfshirë shkaqet dhe mundësitë e trajtimit.

Çfarë është erozioni i qafës së mitrës?

Erozioni i qafës (e njohur edhe si ectropy e qafës së mitrës) është një gjendje ku qelizat epiteliale squamous të mitrës suaj, mungojnë. Normalisht, këto qeliza janë në sipërfaqen e mitrës tuaj. Nëse ata nuk janë të pranishëm, qelizat epiteliale të kolonës së mitrës suaj janë të ekspozuar. Epiteli kolone zakonisht bëhet i përflakur. Kjo i jep qafës së mitrës tuaj një pamje të kuqe të kuqe të "gërryer" . Termi "Erozioni i qafës së mitrës" është mashtruese, sepse gjendja nuk është në të vërtetë një erozion, por inflamacion. Erozioni i qafës zakonisht nuk është serioz, por në raste të rralla kjo është një simptomë e kancerit të qafës së mitrës, kështu që shqyrtimi është një ide e mirë.

Çfarë e shkakton erozionin qafës së mitrës?

Ka disa shkaqe të mundshme të erozionit të qafës së mitrës. Vagina gjatë mardhënies seksuale mund të shkaktojë trauma të mitrës tuaj, duke shkaktuar inflamacion. Disa gra kanë kushte të lindura të cilat epitelet kolone të tyre të jenë të ekspozuara më shpesh. Kjo rrit gjasat e erozionit. Në shumë raste, erozioni i qafës së mitrës është një proces i natyrshëm i trupit të femrës. Ai është i lidhur me nivele të larta të estrogjenit. Nëse jeni shtatzënë ose duke përdorur një pilulë kontraceptive që përfshin estrogjen, ju keni shumë më shumë gjasa të përjetoni erozion të qafës së mitrës. Nëse jeni duke kaluar nëpër terapi zëvendësimi të estrogjenit, ju jeni në rrezik të lartë për erozion të qafës së mitrës.

Cilat janë simptomat e erozionit qafës së mitrës?

Simptoma kryesore e erozionit të qafës së mitrës është gjakderdhja abnormale vaginale që nuk ka lidhje me ciklin e menstruacioneve. Nëse ju rrjedh gjak pas marrëdhënieve seksuale, shpesh tregon erozionin e qafës së mitrës. Ju mund të përjetoni një diskurs vaginal që është jo i qartë apo i verdhë. Ky shkarkim mund të ketë një erë të pakëndshme, veçanërisht nëse ju keni një infeksion të qafës së mitrës apo vaginal. Ju edhe nuk mund të përjetoni asnjë simptomë. Shumica e rasteve të erozionit të qafës së mitrës kalojnë pa u vënë re.

Si trajtohet erozioni i qafës së mitrës?

Mënyra më e zakonshme për të trajtuar erozionin e qafës së mitrës është lejimi natyrshëm. Inflamacioni juaj ndoshta do të shërohet vete me asnjë trajtim mjekësor të nevojshëm. Kufizoni aktivitetin dhe tamponat seksuale në përdorim gjatë kohës, për të shmangur traumat e mëtejshme. Në rastet më të rënda të erozionit të qafës së mitrës, mjekët djegin inflamacionin tuaj të qafës së mitrës. Kjo djegje vret qelizat e përflakur kolone në mënyrë që qelizat normale squamous të rriten në vendin e tyre. Infeksionet vaginale të qafës së mitrës në lidhje me erozionin tuaj të qafës së mitrës trajtohen zakonisht me antibiotikë.
Erozioni i qafës së mitrës është një proces mjaft normal në gratë me nivele të larta të estrogjenit. Shumë gra nuk përjetojnë asnjë simptomë, duke u shëruar vetë natyrshëm. Nëse jeni duke përjetuar simptoma të erozionit në qafën e mitrës, si gjakderdhje vaginale ose shkarkim, flisni me gjinekologun tuaj për të siguruar se shkaku nuk është diçka serioze.

KOMENTE