Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Štefan Füle për herë të fundit në Shqipëri
English

Štefan Füle për herë të fundit në Shqipëri

Komisioneri Europian për Zgjerimin dhe Fqinjësinë Stefan Fule viziton Tiranën të hënën për të bashkëdrejtuar me Kryeministrin Edi Rama raundin e 4 të Dialogut të Nivelit të Lartë për prioritetet kyçe, që nisi Nëntorin e vitit të kaluar, "me qëllim intensifikimin e punës së Shqipërisë ndaj reformave të domosdoshme në fushat kyçe me mbështetjen e Komisionit Europian", kujton zëdhënësi Peter Stano.

Në fund të muajit tetor, posti i Komisionerit për Zgjerim do të shkrihet, ndaj dhe vizita e Fyles ditën e hënë, pritet të jetë e fundit e tij në këtë post.

Stefan Fyle i ka ndjekur me mjaft interes zhvillimet në Shqipëri dhe reformat e saj në kuadër të integrimit në Bashkimin Evropian. Ai ishte ndër të parët që vlerësoi dhënien e statusit për Shqipërinë, duke thënë se vendimi u mor në bazë të progresit të vendit.

“Progresi ka qenë konkret. Ky është gjithashtu një inkurajim për ta përgatitur Shqipërinë për nisjen e bisedimeve të anëtarësimit”, tha Fyle për marrjen e statusit.

Ky raund shënon takimin e parë që prej marrjes së statusit kandidat dhe mbahet pak ditë para finalizimit të raportit vjetor të progresit mbi Shqipërinë që parashikohet të publikohet në gjysmën e parë të Tetorit", konfirmon Stano.

KOMENTE