Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Truri juaj i dytë . Si ta mbani të shëndetshëm në lidhje me trurin qëndror
English

Truri juaj i "dytë". Si ta mbani të shëndetshëm në lidhje me trurin qëndror

A keni pasur ndonjëherë "flutura" në stomakun tuaj ose një përvojë "pikëllimi brenda stomakut tuaj"?
Ju e dini llojin e ndjenjës që ju merrni apo përcillet në stomakun tuaj, kur ju jeni të shqetësuar apo të gëzuar për diçka.

Siç rezulton atje është një shpjegim shkencor se pse, trakti gastrointestinal është i ndjeshëm ndaj emocioneve. Ankthi, zemërimi, trishtimi, eksitimi të gjithë mund të shkaktojnë simptoma fizike në zorrë. Është një rrjet i tërë i neuroneve që disa shkencëtarë e kanë quajtur "trurin tonë të dytë."

Siç rezulton, stomaku jonë bën një tërësi shumë më tepër se proçesin e tretjes apo përcjelljen e ndjenjës së nervozizmit, në lidhje me trurin tonë, stomaku pjesërisht përcakton mirëqenien tonë mendore dhe luan një rol kyç në zhvillimin e sëmundjeve të të gjithë trupit. Nga ana tjetër, është arritur në përfundimin se një stomak i shëndetshëm ndihmon në ruajtjen e shëndetit të mirë mendor dhe emocional.
- Çfarë ju hani drejtpërdrejt, ndikon në gjendjen tuaj mendore dhe emocionale.

Stomaku dhe truri zhvillohen nga të njëjtat indet, ku një seksion transformohet në sistemin tuaj nervor qendror (trurin tonë) dhe tjetri në sistemin tuaj nervor enterik(stomaku jonë).
Nervat endacake i lidhin këto dy sisteme nervore. Disa nga të njëjtat hormone dhe neurotransmetues që kontrollojnë trurin janë gjetur edhe në zorrë.

Sistemi nervor enterike (ENS), ju ndihmon për kuptimin e kërcënimeve mjedisore dhe pastaj direkt ndikon në përgjigjen tuaj. Dr Michael Gershon autor i "trurit të Dytë dhe kryetar i departamentit të anatomisë dhe biologjisë qelizore në Universitetin Kolumbia, thotë:" Një shumë e informacionit që stomaku dërgon në tru ndikon në mirëqenien".

Studimi tregon se Probiotikët ndikojnë drejtpërdrejt në funksionin e trurit.

Një studim i kryer nga shkencëtarët në Universitetin e Los Angeles ka gjetur se probiotics (bakteret e dobishme) në të vërtetë kanë ndryshuar funksionin në tru të pjesëmarësve .Studimi është kryer në 36 gra të moshës 18 dhe 55 vjeç, që u ndanë në 3 grupe:

Një grup ka ngrënë kos që përmban probiotiks të cilët kanë një ndikim pozitiv në shëndetin e zorrëve dy herë në ditë për një muaj.
Një grup ka ngrënë një produkt që dukej edhe në shije si kos i rregullt, por nuk përmbante probiotics.
Grupi i kontrollit nuk hëngri asnjë lloj produkti.
Pas 4 javësh gratë janë ekzaminuar dhe u gjet se gratë në grupin që hëngrën kos me probiotic patën përgjigje më të qëndrueshme emocionale kur ekspozoheshin në një situatë stresuese.

"Duke ndryshuar mjedisin në zorrë, ne fakt mund të ndryshojë atë që ndodh në tru." Vuri në dukje Kirsten Tillisch, kreu i ekipit hulumtues për studimin. Ajo gjithashtu theksoi se "Kohë pas kohe, kemi dëgjuar nga pacientët se nuk kanë ndjerë kurrë depresion apo shqetësim derisa ata filluan të përjetojnë probleme me zorrët e tyre. Studimi ynë tregon se lidhja stomak - Tru është një rrugë me dy kalime ... "Kur kemi parasysh implikimet e kësaj pune, thëniet e vjetra" ju jeni ajo çka ju hani dhe ndjeshmëria e stomakut merr kuptim të ri."

Si të sigurojmë një stomak të shëndetshëm

Për të mbajtur trurin tuaj të dytë dhe ... trurin tuaj të parë në shëndetin optimal që ju dëshironi duhet të hani një dietë të shëndetshme të pasur në probiotics. Kosi mund të jetë një burim i probitotics, por ka një sasi në rritje të provave për të mbështetur pohimin se qumështi nuk është shumë i dobishëm për shëndetin tuaj.

Ka disa opsione alternative me probiotic të cilat duhet ti merrni në konsideratë duke i shtuar në dietën tuaj:

Lakër turshi, mundësisht të papërpunuara, lakër turshi jo e pasterizuar, ajo është në të vërtetë me të vërtetë e lehtë për ta bërë tuajin.
Çaj Kombucha, gjithashtu, të papërpunuara dhe e pa pasterizuar.
Kos kokosi.
Ju mund të gjeni një recetë për të gjithë të lartpërmendurit këtu.

Të tjera këshilla për stomak të shëndetshëm

Mos anashkaloni mëngjesin, pasi me të vërtetë është vakti më i rëndësishëm i ditës. Një luggë me mjaltë, të shpejtë është e gjitha që ju duhet të merrni për të filluar ditën tuaj dhe për të siguruar një start të shëndetshëm.

Shmangni ushqimet acide si sode dhe mos u mbi kënaqni në gjëra të tilla si kafe dhe alkool.
Hani fruta. Fruti është burim i mirë i vitaminave dhe enzimave që do të mbani sistemin tuaj të tretjes duke punuar shumë mirë.
Pini shumë ujë gjatë gjithë ditës dhe ideale, të paktën 500 ml ujë të vakët me limon çdo mëngjes para se të konsumoni ndonjë gjë tjetër.
Ulni stresin në jetën tuaj dhe dhe bëni gjërat që ju gëzojnë, ndiqni pasionet tuaja.
Merrni kohë për t'u çlodhur, për joga dhe meditim.
Ushtrime rregullisht, këto aktivitete rritin praninë e hormoneve të shëndetshme të nevojshme për mbajtjen e një mendje të shëndoshë, dhe gjithashtu mbajnë zorrë të shëndetshme.
Truri juaj do t'ju falenderojë!

KOMENTE