Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Dhembjet e kokës shprehin dhe një nivel inteligjence të lartë
English

Dhembjet e kokës shprehin dhe një nivel inteligjence të lartë

Herë pas here ankohemi se na dhemb koka. Në fakt, duhet të ndiheshim krenarë dhe me fat për këtë. Kjo sepse dhimbja e kokës dhe sidomos e forta, migrena, ka zakonisht si objekt njerëzit krijues, të çuditshëm dhe aktivë. Ata të cilët janë artistë të vërtetë.

Me pak fjalë, dhimbja e kokës kap të gjithë ata që paraqesin një nivel ndjeshmërie dhe inteligjence mbi mesataren. Në këtë përfundim ka arritur studimi i kryer në qendrën “San Raffaele Pisana”, në Romë.
Sipas tyre, migrena, mund të konsiderohet edhe si “sëmundja e të zgjuarve” sepse sulmi i saj, mund të zhvillohet në një tru të formuar plotësisht, dhe kur ai shënon tejkalimin e funksionove të tij. Me tipare të ngjashme si ato të Kafkës, Darvinit etj.

Sipas njërit prej studiuesve profesor Piero Barbantit, të gjithë vuajtësit prej migrenës, janë të predispozuar gjenetikisht të bëhen një viktimi e saj. Duke i konsideruar ato, si një “tokë pjellore”, pasi dhimbja zhvillohet atje ku ka një zonë të kompletuar të trurit dhe funksioneve njëhëse të tij.

KOMENTE