Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
26 përfitime nga mjalti
English

26 përfitime nga mjalti

1. Duke pire mjaltin e shkrire ne uje, te gjitha njollat e zorreve do te zhduken

2. Ngrenia e rregullt e mjaltit ndihmon ne perforcimin e te mbajturit mend si dhe forcon trupin fizikisht.

3. Nese mjalti pihet i tretur ne uje te ngrohte, ndihmon kunder diarese.

4. Nese mjalti pihet i tretur ne uje te ftohte, ndihmon kunder kapsllekut.

5. Me perdorimin e mjaltit pastrohet gjaku dhe lehtesohet qarkullimi i tij neper trup

6. Mjalti eshte ilaçi i vetem per sherimin e te rahurave te shpejta të zemres.

7. Mjalti krijon lehtesim organizmit, ndersa sheqeri e rendon ate.

8. Mjalti qe pihet i nxehte, per 7 minuta perzihet me gjakun, ndersa i ftohte per 20 minuta.

9. Kur hahet mjaltë stomaku punon ne rregull dhe nuk nevojiten ilaçe per te ndihmuar perpunimin.

10. Mjalti largon dhembjet ne sy, duke e ferkuar me gisht te paster syrin.


11. Per anemiket, mjalti eshte bombë gjaku.

12. Per dhembjet e eshtrave ngrenia e mjaltit eshte ilaç i padiskutueshem.

13. Te semuret nga verdhëza, ne qofte se në mengjes dhe mbremje hane mjaltë, per 15-20 dite ajo do te sherohet.

14. Mjalti largon ngerçin e nervave.

15. Mjalti ndihmon ne rritjen dhe zhvillimin e femijeve.

16. Personave qe jane nervozë, si dhe atyre qe s'kane gjume, mjalti i ndihmon per t'u qetesuar.

17. Ai i cili ha mjaltë nuk mundet me të zihet kaps dhe as qe mund t'i krijohen hemorroidet.

18. Nese mjalti tretet ne qumesht te ngrohtë zhduken parazitët e zorreve.

19. Nese mjaltin e lyeni mbi material te nxehur dhe ate e vendosni mbi qafe ose ne gjoks, dhembjet e fytit menjehere largohen.

20. Nese sasi e caktuar e mjaltit perzihet me vishnje dhe shpelahet fyti disa here ne dite era e keqe nga goja menjeherë do te largohet.

21. Mjalti perdoret per sherimin e semundjes 'stalni aigan' plages se qelbosur. Plagë të tilla duhet menjehere ti lyeni me mjalte, ndersa te semurit duhet dhene qe te haje 10-15 here. Shepjt do te verehet permiresimi.

22. Mjalti nderpret dhimbjet e stomakut.

23. Plaget e zorreve dhe te lukthit mjalti shume shpejt i sheron. Gjate nje jave duhet ngrene deri ne 4 kg mjalte.dhe në stomak nuk do te ngelet asnje shenje, thote Dr. Kolosau.

24. Nese dhembjet e shpines dhe shpatullave, vendet ku ndjehet dhembja, i lyejm ëme mjalte e mbi te veme piper pluhur, te shtypur, dhembjet menjehere largohen.

25. Pickima e bletes eshte ilaç kunder reumatizmë. Kohe pas kohe duhet lejuar qe bleta ti kafshoje vendet e prekura nga dhembjet reumatike.

26. Femijet te cilet urinojne ne shtrat duhet te hane mjalte dhe kjo semundje do t'ju nderpritet.

KOMENTE