English

Gorbaçov: Bota në prag të një Lufte të re të Ftohtë

"Bota është në prag të një lufte të re të Ftohtë dhe besimi do të restaurohet nga dialogu me Rusinë", është shprehur ish-lideri sovjetik Mikhail Gorbachev.

Me rastin e 25 vjetorit të rënies së Murit të Berlinit, të dielën, Gorbaçov tha se dhe Perëndimi ishte "nënshtruar për triumfalizëm".

Ai shprehu alarmin në lidhje me konfliktet e fundit të Lindjes së Mesme dhe evropiane.

Tensionet janë acaruar midis Perëndimit dhe Rusisë mbi Ukrainën, e cila ishte pjesë e Bashkimit Sovjetik.

Më shumë se 4000 persona kanë vdekur në luftimet mes forcave të Ukrainës dhe separatistëve pro-ruse, të cilët morën kontrollin në rajonet lindore e Donetsk dhe Luhansk në prill.

Një armëpushim i brishtë është vendosur që nga shtatori, por zgjedhjet në zgjedhjet rebel të mbajtura fundjavën e kaluar kanë nxitur frikën e një kthimi në konflikt në shkallë të plotë.


Fjalimi i Mikhail Gorbaçovit pranë Portës së Brandenburgut tregon se 25-vjetori i rënies së Murit të Berlinit, shihet si fundi i Luftës së Ftohtë - por sipas Gorbaçovit bota është në prag të një lufte të re të Ftohtë.

Disa madje janë duke thënë se kjo ka filluar."

Ai tha se dhe Perëndimi, në veçanti SHBA, kishte rënë pre e "triumfalizmit" pas rënies së Bashkimit Sovjetik në vitin 1991.

Për këtë arsye fuqitë botërore nuk kanë qenë në gjendje për të përballuar me konfliktet në Jugosllavi, Lindjen e Mesme dhe tani në Ukrainë, shtoi ai.

KOMENTE