Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
8 mënyra natyrale për të eleminuar shenjat e pigmentimit në lëkurë
English

8 mënyra natyrale për të eleminuar shenjat e pigmentimit në lëkurë

Spotet e moshës apo njollat e pigmentuara shfaqen në zonat më të dukshme dhe të ekspozuara të trupit tonë si fytyrën tonë, mbrapa, qafës, gjoks, shpatulla, dhe duart. Ata janë zakonisht të padëmshme, por shumë prej nesh duan të shpëtojnë prej tyre, sepse ato i japin lëkurës sonë një pamje të shëmtuar.

Ekspozimi në diell, mosha e rritur, gjenetika dhe shumë faktorë të tjerë si stresi ose një mëlçi e dobët janë të gjithë faktorë të mundshëm që kontribuojnë në këtë problem. Pra, sigurohuni që të vendosni mbrojtës dielli kur ju shkoni jashtë, merrni stresin tuaj nën kontroll, dhe sigurohuni që merrni vitaminat e duhura të përditshme si dhe të mineraleve për të shmangur shfaqjen e këtyre njollave.

Ka shumë kremra në treg, por shumë prej tyre janë të mbushura me kimikate të ashpra që mund të bëjnë më shumë dëm sesa gjatë një përdorimi të gjatë.

Ndërsa më poshtë janë 8 mjete të sigurta dhe të natyrshme për eleminimin e tyre.

1. lëng limoni

Lëngu i limonit ndihmon për të promovuar një lëkurë të butë, të qartë dhe të bukur. Gjithashtu pirja e limonit me ujë të ngrohtë në baza ditoresi dhe fshirja me lëng limoni të pastër zonën e prekur, ta lini atë për 20 deri në 30 minuta dhe shpëlarje me ujë të ftohtë, është një metodë efikase. Nëse keni një lëkurë të ndjeshme hollojeni lëngun e limonit me ujë, ujë trëndafili ose mjaltë.

Një tjetër mundësi për ju është përzierje sheqeri ose kripë deti me lëng limoni për të bërë një paste. Përdoreni këtë paste si një pastrim. Aplikoni disa herë në javë. Ajo mund të marrë një muaj apo 2 para se vëreni ndonjë rezultat.


2.Vaj kastori

Vaj kastori në mënyrë efektive mund të përdoret për të reduktuar pamjen e vendit të të errët dhe pigmentuar. Ai ka veti shëruese të lëkurës dhe ndihmon për tonifikimin e lëkurës tuaj. Butësisht masazh në zonat e prekura për disa minuta dhe lëreni atë për disa orë para se ta lani. Bëni këtë dy herë në ditë.


3. Turmerik

Gratë indiane kanë përdorur shafranin e Indisë si një trajtim natyror të bukurisë për moshën. Përgatitja e një lloj paste pengon melaninën në lëkurë dhe trajton njollat ​​e errëta dhe pigmentimin.

Për të bërë një maskë me turmerik:
Përzieni 1/4 lugë çaji me pluhur turmerik me 2 deri në 3 lugë miell qiqre 1/2 lugë çaji vaj zgare, 1/2 lugë çaji me qumësht, dhe disa pika lëng limoni ose kastraveci.

Pëziejini mirë për të bërë një paste. Sigurohuni që pasta të jetë kopmakte që mos rrjedhë nëpër fytyrën tuaj. Shto miell më shumë nëse kjo ndodh. Aplikoni maskën në fytyrën tuaj ose në zona të tjera të prekura, lëreni për 10 minuta ose derisa maskë të thahet në lëkurën tuaj. Hiqeni maskën me ujë të ngrohtë duke bërë lëvizje rrethore. Përdoreni një herë ose dy herë në javë.

4. Aloe Vera

Fuqitë e tij shëruese janë promovuar për rigjenerimin e lëkurës dhe si dhe për të zvogëluar pigmentimet ose spote të errëta të shkaktuara nga ekspozimi i diellit. Butësisht masazhoni me gel aloe zonat e prekura dy herë në ditë dhe ju duhet të shihni disa rezultatet brenda një muaji.

Për një maskë sa më efektive me aloe vera bëni këtë përzierje:

1/2 lugë gjelle me 100% aloe xhel, me 1 lugë gjelle pluhur algash dhe 1/2 lugë gjelle mjaltë të papërpunuara. Përziejini dhe lërinin në tas për 10 minuta. Pastroni fytyrën tuaj me një copë të butë natyrale, dhe me pas aplikoni përzierjen në të gjithë fytyrën. Të jenë të kujdesshëm me zonën rreth syve tuaj pse.
Lëreni rreth 20-30 minuta dhe pastrojeni me ujë të vakët. Përdorni 2-3 herë në javë dhe ju duhet të shihni disa rezultate brenda 2 - 3 javësh.

5. Dhallë

Dhalli ndihmon për të ushqyer lëkurën dhe heq njollat ​​kafe për shkak të nivelit të lartë të acidit laktik. Aplikoni dhallë në zonën e prekur dhe lëreni atë për disa minuta para se ta lani atë me ujë. Shto lëng limoni ose lëng domate për një efekt më të mirë. Përsëriteni një herë apo dy herë në ditë.

6. Sandalwood (shihni figurën në google image për të kuptuar se çfarë është)

Sandalwood ka veti anti-plakje dhe antiseptike. Ajo ndihmon për të reduktuar hyperpigmentimin dhe njollat e errëta. Ju mund të përdorni pluhur Sandalwood ose vaj esencial.

Bëni një paste me 2 lugë pluhur Sandalwood, 2 lugë çaji me ujë trëndafili, 1 lugë çaji glicerine, dhe lëng limoni një lugë çaji. Aplikoni pasten në zonën e prekur dhe lereni të thahet nga ajri. Shpëlajeni me ujë të ftohtë. Aplikoni këtë përzierje disa herë në javë, derisa njollat kafe të përmirësohen.

Ose bëni një paste me 1 lugë gjelle lëng portokalli, lëng limoni 1 lugë çaji, 2 2 kapsula me vitaminë E dhe 2 lugë pluhur Sandalwood. Aplikoni në zonat e prekura, duke e lënë për 30 minuta dhe pastrojeni me ujë të ftohtë. Përsëriteni disa herë në javë.

7. papaja

Fërkoni një lëkurë papaje për nga ana e brendshme mbi zonat e prekura të lëkurës tuaj për disa minuta. Lereni për rreth 15 minuta. Shpëlajeni më pas. Përsëriteni çdo ditë për të reduktuar njollat ​​e errëta apo pigmentim në kohë disa javë.

8. Musht uthull molle

Uthulla e Molles (ACV) përmban fuqishëm acide alfa hydroxy për të ndihmuar heqjen e qelizave të vdekura të lëkurës.

Kur ju përdorni ACV për spotee e moshës, aplikoni një ACV të paholluar direkt mbi njollat ​​e moshës, me një cope pambuku dhe lereni për rreth 20-30 minuta një herë apo dy herë në ditë para se ta shpëlani. Bëjë atë për rreth 6 javë për të parë nëse vëreni ndonjë përmirësim. Është e rëndësishme që të përdorni ACV të papërpunuar, organike për rezultate maksimale.

Në qoftë se ju keni një lëkurë të ndjeshme provojeni njëherë në një pjesë të vogël të lëkurës për të parë nëse jeni alergjik.

KOMENTE