Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
5 faktorët që shmangin sulmin në zemër
English

5 faktorët që shmangin sulmin në zemër

Studimet e fundit kanë treguar se 5 faktorët kyç, të cilat, nëse praktikohen, ju ndihmojnë për të ulur rrezikun e sulmit në zemër me 86%.

Sipas shkencëtarëve, këtu janë 5 faktorë:

dietë të shëndetshme
ushtrime
Shmangia e cigares
Shmangia e alkoolit
Mbajtje e njëtrajtshme e peshës

Pas monitorimit të më shumë se 20.000 burrave të shëndetshëm (mbi 11 vjeç), hulumtuesit suedezë kanë gjetur se secili prej këtyre faktorëve, të cilat janë pjesë e jetesës, mund të zvogëlojë rrezikun e sulmit në zemër, dhe kur kombinohet, efektet janë çuditërisht të mira. Në fakt, praktika e të pesë faktorëve mund të parandalojë shumë sëmundjeve në njerëzit.

Gjatë anketimit është vërejtur se shumica e njerëzve të shëndetshëm pinë më shumë se dy pije alkoolike në ditë, nuk pijnë duhan dhe për të ruajtur linjën e tyre (bel poshtë 94 cm). Gjithashtu, ata të cilët ushtrojnë të paktën 40 minuta në ditë dhe së paku një orë të javës së tyre për ushtrime të fuqishme.Ata njerëz që nuk janë në një dietë, konsumojnë fruta, perime, bishtajore, arra, produkte bulmeti dhe peshku.

Falë kombinimit të të pesë faktorëve, të gjithë njerëzit kanë reduktuar rrezikun me 86% në krahasim me meshkujt të cilët nuk zbatojnë asnjë nga këto zakone të shëndetshme.

Jo-duhanpirësit kanë përfitime më të mëdha për shkak se ata zvogëlojnë rrezikun e sulmit në zemër edhe me 36%. Duke mbajtur një dietë të shëndetshme ju zvogëloni rrezikun e sulmit në zemër me 18%, ndërsa duke ruajtur linjën bel ju do të zvogëloni rrezikun e sulmit në zemër me 12%. Nëse pini pak alkol rrallë për kënaqësi do të zvogëloni rrezikun nga 11% dhe ushtrimet e rregullta zvogëlojnë rrezikun me 3%.

KOMENTE