Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
60 sekonda për të shpëtuar njeriun nga sulmi në zemër
English

60 sekonda për të shpëtuar njeriun nga sulmi në zemër

Dr John Christopher argumenton se ju mund të shpëtoni jetën e një njeriu (i cili sapo ka pasur një sulm në zemër) vetëm me njëlëvizje.

Doktori thotë se ju duhet të keni piper djegës në shtëpi në çdo kohë. Nëse njeriu i cili pësoi një atak në zemër është i vetëdijshëm menjëherë t'i japë atij një gotë me ujë të përzier me piper djegës. Nëse personi është i vetëdijshëm, vendosni vënë disa pika piperi nën gjuhën e tij.

Dr Christopher tha se kjo është mënyra më e thjeshtë dhe më e shpejtë për të shpëtuar jetën e një personi vetëm në pak sekonda. Viktima do të fillojë të fitojë vetëdijen dhe do të kthehet në normalitet.

Doktori pretendon se ju me siguri do të shpëtoni jetën e atij njeriu nëse ju e praktikoni këtë mënyrë.

Logjike është kjo pasi capsaicin është një dialater vazal, që do të thotë se ai ajo hap enët e gjakut dhe arteriet, kështu sulmi në zemër shkon. Capsaicin është subsancë kimike në specat djegës.

KOMENTE