Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
“Këndvështrime”, lufta çlirimtare në imazhe
English

“Këndvështrime”, lufta çlirimtare në imazhe

Një ekspozitë e artit pamor që sjell luftën çlirimtare u çel dje, në hollin protokollar të Kryeministrisë.

E titulluar “Këndvështrime”, përmes imazheve dhe instilacioneve sillet lufta dhe kontributi i shqiptarëve, krah aleatëve në Luftën e Dytë Botërore. Imazhet e saj vijnë përmes pikturave, vizatimeve dhe grafikave të artistëve shqiptarë të gjysmës së dytë të shekullit të 20-të, që i përkasin fondit të Galerisë Kombëtare të Arteve.

Ekspozita sjell edhe një fond veprash të artistëve shqiptarë dhe të huaj të pas vitit 1990.

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro në prezantimin e saj theksoi se historia në këtë ekspozitë përkthehet përmes gjuhës së artit.

“Këndvështrime” u çel në kremtim të 70 vjetorit të çlirimit me kontributin e GKA.

***

“Festivali i dritave”, një spektakël dritash e ngjyrash në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” startoi edhe “Natën e Bardhë” në Tiranë.

Në orën 18.00, ngjyrat dhe dritat ndriçuan qiellin e kryeqytetit.

Kujtesa historike dhe energjia e Shqipërisë së brezit tjetër!

Ndërkohë, godina e Kryeministrisë u hap për qytetarët dhe ashtu si ekspozita do të qëndrojë e hapur deri pas mesnate. Vizitorët kanë mundësinë të shohin Sallën e Hartave, Sallën e Mbledhjeve të Qeverisë dhe ambiente të tjera.

KOMENTE