Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
4 vitaminat që i japin pushtet Trurit tuaj
English

4 vitaminat që i japin pushtet Trurit tuaj

Ushqimi i duhur është thelbësor për ruajtjen e funksionit të lartë të trurit.
Nëse ju jeni duke vënë re se nuk keni një përqëndrim të lartë në aktivitetet tuaja, apo keni momente mendimi dhe harrese, pra ndjeni se ju mungon pushteti i trurit tuaj, atëherë të jeni të sigurt se nuk po merrni vitaminat e duhura dhe sasinë që nevojitet.

Kontrolloni ushqimet tuaja. Ja cilat janë vitaminat që ju japin pushtet trurit tuaj:

1. Acid folik

Acidi folik kontrollon nivelet e homocysteine në gjak. Homocysteine është i njohur për të dëmtuar qelizat e trurit kur është në nivele të larta, kështu që plotësim adekuat me acid folik është këshilluar me forcë nëse ju mungon fuqia e trurit. Acidi folik është raportuar gjithashtu për të përmirësuar kujtesën afat-shkurtër dhe vigjilencën. Nëse ju merrni acid folik, ju do të ndjeheni më shumë mendërisht vigjilent, në vend të të qënit i ngadaltë dhe i përgjumur.

Ushqime të pasura me acid folik përfshijnë perimet me gjethe jeshile dhe bishtajore, të tilla si fasule dhe thjerrëzat.

2. Vitamina B12

Vitamina B12 luan një rol të rëndësishëm në ruajtjen e shëndetit të qelizave tuaja nervore. Kjo vitaminë nxit prodhimin e myelin, e cila mbështjell fibrat tuaja nervore dhe ndihmon në izolimin kundër impulse elektrike të trurit. Kjo është tepër e rëndësishme, si shumë probleme të shëndetit mendor ku qeliza nervore të cilat nuk kanë myelin mbrojtëse.

Plotësim me vitaminë B12 është gjetur për të përmirësuar disponimin depresiv dhe për të rritur vigjilencën mendore. Studimet kanë gjetur gjithashtu se vitamina B12 mund të parandalojë humbjen e kujtesës, duke e bërë atë një mjet tepër i dobishëm për rritjen e fuqisë së trurit.

Vitamina B12 është gjetur kryesisht në mish, pule, peshk, mish derri dhe viçi. Nëse ju jeni një vegjetarian, juduhet të merrni vitaminë shtesë që gjenden në barnatoret, ose provoni drithërat që janë të fortifikuara me vitaminë B12. Spirulina, një lloj i algave, besohet gjithashtu të përmbajë vitaminë B12.

3. Vitamina C

Atomet dhe molekulat e njohur si radikalet e lira mund të dëmtojë qelizat e trurit tuaj. Ata janë shpesh një efekt anësor i reaksioneve kimike në trupin tuaj që përfshijnë oksigjen. Në mënyrë për të luftuar këtë problem, ju do të duhet të marrë një sasi të mjaftueshme të antioksidantëve, të cilat ndihmojnë për të eliminuar radikalet e lira nga sistemi juaj.

Vitamina C është një nga antioksidantët më në dispozicion në treg.Sigurohuni që merrni mjaftueshëm vitaminë C në dietën tuaj e cila do të ndihmojë për të përmirësuar performancën e përgjithshme të trurit. Ju mund të gjeni vitaminë C në një shumëllojshmëri të gjerë të frutave dhe perimeve, duke përfshirë portokall dhe bishtajore.

4. Vitamina E

Vitamina E është një tjetër antioksidant që ndihmon në mbrojtjen e qelizave nervore të trurit nga dëmtimie të mundshme. Hulumtuesit kanë gjetur se një dietë me vitaminë E mund të vonojë përparimin e sëmundjes Alzheimer, parandalon atë. Në fakt, shumë çrregullime të tjera të trurit mund të parandalohen vetëm duke mbrojtur trurin me antioksidantë.

Ju mund të gjeni vitaminë E në perimet me gjethe jeshile, arra, drithëra dhe patate e ëmbël. Gjithashtu mund ta merrni dhe në farmaci.

KOMENTE