Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Miliarderi rus vendos t'ja kthejë përsëri çmimin NOBEL shkencëtarit
English

Miliarderi rus vendos t'ja kthejë përsëri çmimin NOBEL shkencëtarit

Njeriu më i pasur i Rusisë ka zbuluar se ishte ai që bleu medaljen e artë "Çmimin Nobel" të shkencëtarit amerikan James Watson, dhe tashi ka vendosur tja kthejë përsëri atë shkencëtarit.

Alisher Usmanov tha se zoti Watson e kishte "merituar" medaljen, dhe se ai ishte "i shqetësuar" se si shkencëtari ishte detyruar për të shitur atë.

Medalja që u dha në 1962 për zbulimin e strukturës së ADN-së, shitet për 4.8 milion dollarë në ankand, dhe është çmimi Nobel i parë që nxirret në shitje për shkak të mbbijetesës.

Z. Watson, 86 ka thënë se ka planifikuar për të dhuruar një pjesë të të ardhurave, organizatave bamirëse për të mbështetur kërkimin shkencor.

Në një intervistë me Financial Times kohët e fundit, Z. Watson tha se ai ishte ndier jo "si njeri" në një intervistë për Times ku shtatë vjet më parë, ai ishte garues në inteligjencë.

Z. Usmanov tha në një deklaratë se ai u bë ofertues anonim përmes telefonit i cili e bleu medaljen në ankand javën e kaluar.

"Sipas mendimit tim, një situatë në të cilën një shkencëtar i shquar ka për të shitur një medalje duke njohur arritjet e tij është e papranueshme", shtoi ai.

"James Watson është një nga biologët më të mëdhenj në historinë e njerëzimit dhe çmimi për zbulimin e strukturës së ADN-së duhet ti takojë vetëm atij."

Z. Usmanov, u tha nga revista Forbes ka një pasuri me vlerë 15.8bn $,ai është aksionar i madh i klubit të futbollit Arsenal dhe u quajt njeriu më i pasur i Britanisë në listën e Sunday Times për 2013.

KOMENTE