Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Pakoja me speca shkakton alarm zjarri në aeroplan
English

Pakoja me speca shkakton alarm zjarri në aeroplan

Një aeroplan pasagjerësh i Air France u detyrua të bëjë një ulje emergjente në Irlandë pasi një pako me speca, vendosur në pjesën e mallrave ka shkaktuar alarm zjarri gjatë udhëtimit të tij mbi transatlantik.

Boeing 747-400 ishte duke fluturuar nga Santo Domingo në Republikën Dominikane në Paris, kur ekuipazhi i saj fluturimit ishte alarmuar për një zjarri të mundshëm në pjesën mbajtëse të mallrave.
Por raportet thonë se nuk ka pasur zjarr dhe alarmi ishte krijuar për shkak të ngrohjes nga specat.


Kjo ishte hera e tretë këtë vit ku dërgesa të materialit organik kanë shkaktuar alarm të aeroplanëve duke i detyruar që fluturimi të devijojë në Shannon Aeroport, raportoi media irlandeze.

Në incidentin e së dielës, ekuipazhi i fluturimit Air France ka deklaruar një emergjence dhe kërkoi leje për të devijuar në aeroportin më të afërt.
Zëdhënësja e Air France Ulli Gendrot tha për MailOnline Travel se avioni mbante 142 pasagjerë, dy pilotë dhe 12 të ekuipazhit të kabinës.


Ajo u takua me zjarrfikësit dhe personelin shëndetsor të dielën rreth orës 10:00.
Ekipet e zjarrit inspektuan pjesën ku rrinë mallrat dhe nuk gjetën prova zjarri.
Pasagjerët janë vonuar për disa orë, ndërsa Air France fluturoi me A320 Airbus për ti marrë ata nga Shannon Aeroport dhe transportimin e tyre në Paris.

KOMENTE