English

"Rruga e Arbrit", do të financohet tashmë nga kinezët. Projekti nis në 2015

Ditën e djeshme është nënshkruar marrëveshja me Kinën, “Chinese Exim Bank” për zhvillimin e një sërë projektesh në vendin tonë, ku një prej tyre i cili ka kohë që përflitet është me përfundimi i "Rrugës së Arbrit".

Lajmin e ka njoftuar vetë kryeministri Rama, në faqen e tij zyrtare në “Facebook”, e cila do të nisë vitin e ardhshëm.

Ndërkohë shefi i opozitës Basha dhe Kryeministri Rama janë përplasur në distancë për ndërtimin e “Rrugës së Arbrit”. Lideri i opozitës pretendon se marrëveshja me qeverinë kineze për financimin e kësaj rruge ishte gati që në shtator 2013 por u shty nga qeveria, fakt ky që mohohet nga Kryeministri.
Partia Demokratike akuzoi sot Kryeministrin Edi Rama se po shet si suksese të qeverisë së tij arritjet gjatë qeverisjes së djathtë. Rasti më i fundit sipas PD, është ajo e Rrugës së Arbrit.

KOMENTE