Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Tretni dhjamin në bark me banane
English

Tretni dhjamin në bark me banane

Bananet mendoheshin si një frut që të shëndoshe por në të kundert nuk eshte ashtu, përkundrazi ndihmon në një shëndet të shëndetshëm.
Në fakt, kjo është një nga frutat më të dëshirueshëm kur mbajnë dietë, sepse ajo përmban shumë kalium. Kaliumi është një kompleks që nxjerr ujin e tepërt në trupin tonë. Ajo gjithashtu ka aftësinë për të shpejtuar metabolizmin në kombinim me përbërës të tjerë për të djegur yndyrën, të tilla si spinaq dhe farat e lirit.

Bananet janë shumë të pasura me kalium i cili ndihmon në procesin e heqjes së ujit të tepërt nga trupi ynë. Një banane mund të përmbajë deri në 450 mg të këtij elementi, në varësi të madhësisë së banane-s. Ky frut është një burim i shkëlqyer i energjisë, sepse ajo përmban glukozë, fruktozë dhe sukrozë. Për shkak të ushqyesve të saj, bananet janë të shkëlqyera kur vjen puna për të ulur ndjenjat e urisë. Pra, në vend të habukë kur midis vakteve, hani një banane, fibrat që ajo përmban përshpejtojnë metabolizmin tuaj.

Bananet janë të mëdha, si një përbërës bazë për përgatitjen djegjes së yndyrës. Përgatitja e tyre në kombinim me spinaqin, farat e lirit dhe manaferrat e egra i japin trupit tuaj vitaminat ushqyes të nevojshme dhe minerale.

  Banane e kombinuar

1 banane
1 portokalli
2 lugë fara liri
2 lugë hirrë
 
Banane e kombinuar me fruta pyjore

1 banane
1 filxhan boronica
1 lugë gjelle xhenxhefil i integruar
1 lugë gjelle mjaltë
një gjysmë gotë uji të vakët
 
Banane e kombinuar me spinaq

1 banane
200 gram spinaq të freskët
një gjysmë filxhan me kos pa yndyrë të lartë
1/3 e një filxhani me drithëra tëgrimcuara
1 lugë gjelle mjaltë

Përgatitja është e njëjtë për të tre recetat. Vetëm të shtoni të gjithë përbërësit në një blender dhe përziejini mirë. Që tani ju keni një gotë plot me lëndë ushqyese, ku mund të konsumoni këtë pije si një zëvendësim mëngjesi. Plus kjo do t'ju ndihmojë të humbisni yndyrën në bark

KOMENTE