English

Francë. 1 milion persona marshojnë sot në Paris

Turma të mëdha dhe disa nga 40 udhëheqësit e botës priten në Paris për një marshim në kryeqytetin francez në kujtim të 17 personave të vrarë nga sulmi terrorist.

Rreth 2,000 policë dhe 1.350 ushtarë janë duke u vendosur në Paris për të mbrojtur më shumë se një milion marshues.

Policia po kërkon bashkëpunëtorë të armatosur që sulmuan revistën satirike Charlie HEBDO dhe një supermarket.

Njëmbëdhjetë njerëz u vranë në zyrat e revistave të mërkurën, dhe një polic i vdekur aty pranë. Katër pengje vdiqën në supermarket të premten.

Në Pallatin Elize përpara marshit të së dielës, Presidenti Francois Hollande u takua me udhëheqësin e komunitetit hebre, i cili është ende në shok pasi një person i armatosur Amedy coulibaly ,sulmoi dyqanin Hyper Cacher në Paris .

Ai besohet gjithashtu se ka qëlluar për vdekje një police të enjten.

Ai vdiq në vendin e ngjarjes, por partneria e tij, Hayat Boumeddiene, është ende e kërkuar nga policia - megjithëse mendohet të ketë ikur nga Franca javën e kaluar.

Zyrtarët besojnë se ajo mund të ketë hyrë në Turqi gjatë rrugës për në Siri.

KOMENTE