Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Vaji i kokosit është më i mirë se pasta e dhëmbëve
English

Vaji i kokosit është më i mirë se pasta e dhëmbëve

Shkencëtarët kanë konfirmuar se kokosi ka fuqinë për të shkatërruar bakteret që ndikojnë në shëndetin e dhëmbëve.

Një grup shkencëtarësh irlandezë testuan efektin e vajit të kokosit në mutans Streptococcus. Kjo baktere është përgjegjës për erozionin dentar, pasi aiqëndron në dhëmbë dhe dëmton strukturën e tyre. Rezultatet treguan se vaji i kokosit është mjeti më i fuqishëm që i vret këto baktere.

Shkencëtarët kanë shpjeguar gjithashtu se vaji i kokosit duhet të jetë përbërës kryesor në kolinoze dhe çdo gargarë. Në këtë mënyrë ju do të jeni në gjendje për të mbrojtur dhëmbët tuaj më mirë se kurrë më parë.

Kariesi dentar nuk është trajtuar si ai është menduartë bëhet. Ai shpesh prek fëmijët, por nganjëherë madje edhe të rriturit. Një hulumtim udhëzues tregon se kur shtohet në produktet të higjienës dentare, vaji i kokosit mund të jetë mjeti më efikas kundër çdo bakteri që dëmton dhëmbët tuaj.

Vaji i kokosit është provuar të jetë efikas në trajtimin e Candida albicans, një kërpudhat që shkakton lengjet vaginale, dhimbje, kruarje dhe djegiet kur ju urinoni.

KOMENTE