English

Parashikimi i detajuar i Motit nga Meteoalb, 11 Prill2009

Më poshtë gjeni parashikimin e motit për Shqipërinë dhe Evropën. Ky është një bashkëpunim mes agjencisë së lajmeve NOA dhe Meteoalb

Â

Shqipëria

Moti Nesër - E shtunë, 11 prill 2009

------------------------------------------------------

Sipas MeteoAlb: Edhe dita e nesërme do të karakterizohet nga Mot i kthjellët dhe vranësira të lehta të cilat do të shoqërohen me shira të dobët dhe afat shkurtër kryesisht në Juglindje të vendit gjatë paradites. Ndërsa Veriu dhe Qendra do të dominohen nga kthjellimet.

Â

Pjesa e dytë e ditës do të sjellë më tepër kthjellime në vend, të cilat do të vijojnë edhe gjatë natës në të gjithë territorin.

Â

Temperaturat e ajrit do të pësojnë një rënie të lehte në vlerat e mesditës

Era do tÑ‘ mbetet e lehtë me shpejtësi deri 20 km/h dhe drejtim permanent jugperëndimor, si pasojë në det dallgët do jenë të ulëta.

Â

Europa

Moti Nesër: E shtunë, 11 prill 2009

------------------------------------------------------

Europa Perëndimore dhe Jugperëndimore do të mbeten me vranësira dhe reshje të dobëta të shiu ndërsa reshje më të dendura shiu do të ketë në Veri të kontinentit.

Â

Europa Lindore dhe Juglindore si edhe pjesa më e madhe e Qendrës së kontinentit do të dominohen nga Mot i kthjellët.

Ngjarje ekstreme në Europë

E shtunë, 11 prill 2009

-----------------------------------------------------------------

Italia dhe Greqia alarmojnë për stuhi ere të fortë;

Spanja mbetet e rrezikuar nga rrebeshe shiu dhe dallgë të larta.

KOMENTE