Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Protestuesit taijlandezë i vënë zjarrin Ministrisë së Arsimit
English

Protestuesit taijlandezë i vënë zjarrin Ministrisë së Arsimit

Tailandë, 13 prill, NOA - Protestuesit antiqeveritarë i kanë vënë sot zjarrin Ministrisë së Arsimit, duke hedhur bomba molotov.

Në kryeqytetin tajlandez, Bangkok mbizotëron kaosi.

Rreth ministrisë është përqëndruar një numër i madh forcash policore, që kanë përdorur gazin lotsjellës për të shpërndarë turmat e njerëzve, ndërkaq, dëshmitarë thanë se janë dëgjuar edhe të shtëna me armë zjarri.

Bankgoku është përfshirë nga anarkia, vetëm 24 orë pas shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme. Nga përleshjet e këmishekuqve dhe kemisheverdhëve janë plagosur 74 vetë. Tensioni mbetet i lartë, pasi në television është njoftuar se ushtarët nuk do të hapin zjarr kundër protestuesve, por do t'i perdorin armët vetëm për vetembrojtje.

Ndërsa, partia kryesore e opozitës Puea Thai, i ka kërkuar kryeministrit të thërrasë mbledhjen urgjente të parlamentit për të gjetur një rrugëdalje për krizën.

s.v/NOA

KOMENTE