English

Anglia përkujton tragjedinë e ndodhur në finalen e vitit 1989

Tiranë, 14 Prill NOA - Njëzet vjet kanë kaluar dhe duket se do të mbetet në përjetësi, tragjedia e madhe, edhe pse që nga ajo kohë në Angli ka ndryshuar pothuajse gjithçka.

Ka ndryshuar, së pari, si për t'ju kundërvënë dhunës, ligjet, që kanë asgjësuar huliganët famëkeqë, deri tek sjellja e lojtarëve, 4 vjet pas masakrës.

Ndryshimet janë radikale, kultura e tifozëve anglezë tani është një shembull për Evropën.

Ajo ka ndryshuar, së fundi, edhe në stadiume, që janë ndërtuar nga e para, menjëherë pas tragjedisë, ku nuk ka më barriera.

Në këtë kuptim, , ku 96 tifozë të Liverpulit humbën jetën para gjysmë-finales së Kupës kundër Notingem Forestit, është një çast për të përkujtuar të kaluarën dhe për të treguar një të ardhme, më të sigurt.

Pse jo, tani edhe me krenari. Se çfarë ndodhi dhe pse vdiqën 96 vetë nga "shokët" e tyre, më 15 prill të vitit 1989, në Angli, këtë e dinë të gjithë.

A ishte planifikuar në 15 prill, në gjysmë-finale e Kupës, një ndeshje midis Liverpulit dhe Notingem Forest.

Një ndeshje e cila, siç ishte zakon atëherë, është luajtur në fushë asnjanëse. U përcaktua fusha e Shefild Junajtid, Hillsborough.

Stadiumi i Shefieldit ishte duke u sulmuar nga përkrahësit e Liverpulit, ku vendet e rezervuara nuk i përgjigjeshin tifozëve të Notingemit.

Pastaj, një gjysmë ore pas takimit, shumica e tyre e kuptuan se nuk qëndronin deri në fund dhe gjetën zgjidhjen e gabuar, duke u shtyrë, për të dalë nga shkallët e stadiumit.

Dhe ndodhi në katakulpë, ku u shkaktuar fatkeqësia e madhe. Tifozët ishin në brendësi të stadiumit dhe shtyheshin në anën e murit dhe ndodhi, që ende ishin në tunel Porta e C. Buxheti i tragjedisë në fund ishte katastrofik: 96 të vdekur.

e.l/NOA

KOMENTE