English

Kapen krerët evropianë të Al Kaedës, donin të hidhnin në erë aeroportin e Parisit

Paris, 12 maj, NOA - Agjentët e antiterrozimit në Bari kanë arritur të identifikojnë dhe të arrestojnë liderët evropianë të organizatës Al Kaeda.

Bëhet e ditur se të arrestuarit janë pjesë e një celule të gatshme për të kryer atentate në Francë dhe në Britaninë e Madhe.

Sipas akuzës, që të dy ata ishin duke projektuar sulme terroriste pranë aeroportit ndërkombëtar "Sharl de Gol" të Parisit dhe për këtë gjë, kishin madje në dispozicion edhe armë dhe lëndë shpërthyese.

Të arrestuarit janë Bassam Ayachi, një sirian 63-vjeçar me nënshtetësi franceze dhe francezi 34-vjeçar, Raphael Marcel Frederic Gendron.

Ndërkaq, lidhur me këtë hetim, janë arrestuar të paktën edhe dhjetë persona të tjerë në Francë dhe Belgjikë, me qëllimin e organizimit të akteve terroriste.

n.e/NOA

Â

Â

KOMENTE