Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Topi, në Shkup për inaugurimin e presidentit të ri maqedonas
English

Topi, në Shkup për inaugurimin e presidentit të ri maqedonas

Tiranë, 12 maj/NOA - Presidenti i Republikës, Prof. Dr. Bamir Topi në krye të delegacionit shqiptar u nis drejt Republikës ish-Jugosllave të Maqedonisë (FYROM), për të marrë pjesë në ceremoninë solemne me rastin e marrjes së detyrës nga Presidenti i zgjedhur i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov.

Zyra për shtyp e Presidentit tha se i ftuar nga Kreu i ri i shtetit maqedonas, Presidenti Topi do të jetë sot i pranishëm në ceremoninë që do të zhvillohet në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë.

"Presidenti do të Â jetë në ceremoni, së bashku me homologë të tjerë nga rajoni dhe më gjerë si Presidenti i Kroacisë, Stjepan Mesiç, ai i Malit të Zi, Filip Vujanoviç, i Serbisë Boris Tadiç, i Bullgarisë Georgi Parvanov, etj.", - theksoi zyra e kryetarit të shtetit. Ajo tha se Presidenti Topi do të zhvillojë gjithashtu edhe një takim të veçantë me Presidentin Gjorgje Ivanov në rezidencën e tij zyrtare.

Presidenti i Republikës së Kosovës Fatmir Sejdiu, nuk u ftua nga Shkupi zyrtar, pas sinjaleve që dha kreu serb se nuk do të merrte pjesë në ceremoni nëse kryetari i shtetit më të ri, do të ishte i pranishëm.

e.l/NOA

KOMENTE