English

Mançester-Barcelona, sot në Romë finalja e madhe e Champions League

Romë, 27 maj, NOA - Finalja e madhe e Ligës së Kampioneve pritet të luhet sot mes dy ekipeve të mëdha, Manchester Unitedit dhe Barcelonës, në stadiumin Olimpik të Romës.

Nga ekspertët e futbollit, kjo konsiderohet si finalja e dy skuadrave më të mira në botë për momentin dhe të gjithë presin të shohin një ndeshje të madhe e cila do të dhurojë spektakël të vërtetë. Veç tjerash, kjo finale do të jetë një përballje direkte e dy superyjeve, Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi. Nga ana e tij, trajneri Aleks Ferguson i nxori dje futbollistët për një seancë relaksuese me qëllim përshtatjen e tyre të nxehtin e Romës.

Bëhet e ditur se në stadiumin "Olimpiko" janë shitur që tani 67 mijë bileta për tifozët spanjollë dhe anglezë.

Masat e policisë vazhdojnë të jenë tepër të larta, ndërkohë që janë ndaluar edhe pijet alkoolike në disa prej zonave kryesore. Trofeu i Champions League është ekspozuar pranë Koloseumit, në një kuti qelqi, ku tifozët e Barcelonës dhe të Mançesterit kanë patur mundësi ta shikojnë nga afër.

Unitedi lufton për ta mbrojtur titullin e fituar në sezonin e kaluar dhe për të hyrë në histori, ndërsa Barcelona dëshiron ta kompletojë këtë sezon të shkëlqyer duke fituar të gjitha trofetë e mundshme.

Ja lojtarët kryesorë:

Manchester United

Van der Sar

O'Shea

Ferdinand

Vidic

Evra

Scholes

Carrick

Anderson

Ronaldo

Rooney

Park. Barcelona

Valdes

Puyol

Toure

Pique

Sylvinho

Xavi

Keita

Iniesta

Messi

Eto'o

Henry.

n.e/NOA

KOMENTE