Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /home/lajmegenalftp/public_html/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Gripi i derrit,shtohet numëri i të prekurve me këtë virus në SHBA dhe Kanada
English

Gripi i derrit,shtohet numëri i të prekurve me këtë virus në SHBA dhe Kanada

Uashington, 20 qershor, NOA - Vazhdon epidemia e gripit të derrave A(H1N1) e cila deri më tani ka shkaktuar 100 viktima në SHBA dhe Kanada.

Ndërkohë nga bilancet e fundit të bëra publike nga këto dy vende,numri i të prekurve nga ky virus tashmë ka shkuar në më shumë se 27 mijë raste.Deri më 18 qershor nga qendra e kontrollit dhe parandalimit të sëmundjeve në Uashington,bëhet e ditur për 87 persona të vdekur dhe 21500 raste të mundshme ose të konfirmuara.

Janë SHBA tashmë,vendi me numërin më të madh të të infektuarëve me këtë virus,dhe njëkohësisht duke numëruar dhe numrin më të madh të të vdekurve,duke ja kaluar kështu dhe Meksikës,vendi nga ku pati zanafillën ky virus.

Gripi i derrit ka shkaktuar deri tani 113 të vdekur dhe më shumë se 7 mijë raste te infektuarish në Meksikë.Eshtë Kanadaja vendi i tretë në botë për numrin e të prekurve nga ky virus,ku janë shënuar tetëqind e pesë raste të reja,233 prej tyre në Kebek.

el\NOA

KOMENTE