English

Berisha dhe Ramush Haradinaj nënshkruajnë një marrëveshje mes partive të tyre

Tiranë, 6 gusht NOA - Kryeministri Sali Berisha priti sot në një takim një delegacion të lartë të Partisë Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, të kryesuar nga Kryetari i saj dhe ish-kryeministër i Kosovës, Ramush Haradinaj.

Ish-Kryeministri i Kosovës, Haradinaj pasi uroi Berishën për fitoren e zgjedhjeve, shprehu vullnetin që lidhjet midis dy vendeve të konsolidohen ashtu siç shprehu dhe dëshirën e tij që kontaktet mes dy partive politike të njihnin një hap të mëtejshëm.

Nga ana e tij, Kryeministri Berisha falënderoi, Haradinaj për urimet dhe shprehu bindjen se Kosova është në rrugë të mbarë në procesin e njohjes së pavarësisë.Â

Kryeministri u shpreh se ajo që ndodhi me shpalljen e pavarësisë së Kosovës ishte diçka e mrekullueshme dhe e paimagjinueshme, dhe theksoi sakrificën dhe kontributin e madh të popullit të Kosovës, por dhe të Haradinaj në këtë drejtim.

Në këtë kontekst, u shpreh Kryeministri Berisha është e rëndësishme që shqiptarët të kenë një sens realist për kombin dhe se duhet punuar në drejtim të afrimit të njerëzve të të dy vendeve, duke sfiduar përpjekjet që mbajnë larg shqiptarët nga njeri- tjetri. Kryeministri vuri theksin tek bashkëpunimi në fushën e arsimit, turizmit, kulturës etj.

Po sot, Berisha dhe Haradinaj nënshkruan një Memorandum Bashkëpunimi midis Partisë Demokratike të Shqipërisë dhe Partisë Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës

Ky Memorandum synon zhvillimin e bashkëpunimit të ngushtë midis dy partive politike, duke u bazuar në përcaktime programore të përbashkëta, të orientimit politik të qendrës së djathtë për zhvillimin e demokracisë, ekonomisë së tregut të lirë, afirmimin e vlerave kombëtare dhe integrimin euro-atlantik.

Në përfundim të takimit, Kryeministri Berisha shprehu kënaqësinë dhe gatishmërinë për të nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi me çdo parti politike në Kosovë, Maqedoni dhe më gjerë. Â Â Â

k.k/NOA

KOMENTE