English


Nis muaji i Ramazanit, krerët myslimanë urojnë besimtarët për agjërim të lehtë

Tiranë, 21 gusht, NOA - Ka nisur mëngjesin e sotëm muaji i Ramazanit për të gjithë besimtarët myslimanë në botë, ngjarje kjo e cila ka përkuar me përshëndetjen e krerëve të besimit fetar mysliman për agjërim të lehtë ndaj tyre.

Për myslimanët në mbarë botën, Ramazani është një kohë për vetëkontroll. Ushqimi, marrëdhëniet seksuale dhe gjumi janë të rregulluara në një mënyrë të atillë me shpresë që t'i sjellë ndjekësit e Islamit më afër perëndisë.

Ky muaj i begatë për besimtarët myslimanë finalizohet në fund edhe me festën më të madhe për ta, Kurban Bajramin.

Nga ana e tij, kreu i Komunitetit Mysliman shqiptar, Selim Muça, ka uruar nisjen e këtij muaji të mbarë për besimtarët e kësaj feje në vendin tonë.

n.e/NOA

Â

KOMENTE