English

Tërmeti godet sërish vendin, lëkundje në Sarandë dhe Gjirokastër

Gjirokastër, 18 shtator, NOA - Vendi ynë është tronditur sërish nga lëkundjet e tërmetit, pas atyre të konstatuara në zonën e Dibrës, apo atë të Kavajës para pak ditësh.

Sipas të dhënave sizmologjike, goditja e sotme ka qenë ka qenë me një intensitet prej 4.4 gradësh të shkallës Rihter dhe ka patur si epiqendër të saj zonën e Piqerasit dhe të Finiqit në rrethin e Sarandës.

Por bëhet e ditur se ajo është ndjerë edhe në zonën e Tepelenës, Gjirokastrës dhe të Përmetit.

Lëkundja e tërmetit është shënuar në orët e para të paradites së sotme dhe bëhet e ditur nga sizmiologët se kanë qenë dy të tilla të cilat kanë goditur zonën më jugore të vendit.

Sipas të dhënave të sizmiologëve, ndërsa goditja e parë ka qenë me magnitudë 4.4 Rihter, e dyta ka qenë me magnitudë 3.9 Rihter.

n.e/NOA

KOMENTE