Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Nisin punimet e godinës së re spitalore te Nënë Tereza , ministri Vasili ndjek ecurinë
English

Nisin punimet e godinës së re spitalore te "Nënë Tereza", ministri Vasili ndjek ecurinë

Tiranë, 13 tetor NOA - Ministri i Shëndetësisë, Petrit Vasili ndoqi sot nga afër ecurinë e punimeve të godinës së re spitalore pranë Qendrës Spitalore Universitare "Nënë Tereza" në Tiranë.

Ministri Vasili inspektoi sot punimet e fazës së parë, nga shtatë fazat e parashikuara ne Masterplanin e zhvillimit të kësaj Qendre.

"Shpresojmë që në fillim të vitit të ardhshëm, jo më larg se muaji mars ky spital i ri të fillojë funksionimin e tij" tha ministri Vasili

Ndërtesa e re spitalore që është në përfundim e sipër pritet të ofrojë shërbime të imazherisë dhe diagnostikimit, shërbime të urgjencës (urgjenca 1, urgjenca 2 përfshi dhe 18 shtretër observimi), 30 shtretër për mjekësinë e përgjithshme dhe 30 shtretër për kirurgjinë e përgjithshme, 15 shtretër reanimacion dhe Laboratorë Klinike, departament të Hematologjisë dhe 16 shtretër standard, 6 shtretër të specializuar dhe 14 shtretër për pacientet ambulatore, 7 salla reanimacioni, 8 shtretër post operator dhe laborator Histologjie, pra, numri i përgjithshëm i shtretërve është 115.

Blerja e pajisjeve mjekësore do të kryhet me dy ose tre lote nga të cilat loti kryesor do të jetë ai ku do të përfshihen pajisjet e imazherisë, diagnostikës dhe laboratorëve, i cili do të duhet të zhvillohet gjatë vitit në vazhdim(2009) për të mos penguar ecurinë e ndërtimit.Â

k.k/NOA

KOMENTE