Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Vetëvendosja në protestë: EULEX të lirojë djemtë e Kosovës
English

"Vetëvendosja" në protestë: EULEX të lirojë djemtë e Kosovës

Prishtinë, 13 tetor NOA-Lëvizja "Vetëvendosja" në Kosovë i ka kërkuar policisë dhe misionit të EULEX të lirojë 27 aktivistët e saj të cilët mbahen në ambientet e paraburgimit pas protestës në Prishtinë kundër firmosje së protokollit me Serbinë që u zhvillua një muaj më parë.

Gjykata Komunale në Prishtinë ka vendosur të mbajë seancën e konfirmimit të aktakuzës kundër 27 aktivistëve të Lëvizjes Vetëvendosje, më 16 tetor.

Fillimin e këtij procesi e kanë bërë me dije aktivistët e kësaj Lëvizjeje gjatë një aksioni simbolik të mbajtur në Prishtinë.

Me këtë rast ata në një ndërtesë të qytetit kanë vënë një bez në të cilin janë të shkruar emrat e 22 aktivistëve të paraburgosur.

Aktivistët në fjalë, lëvizja i quan "Djemtë të Kosovës" ndërsa thonë se po mbahen në paraburgim nga Yves de Kermabo e Pieter Faith.

m.i/NOA

KOMENTE