Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Haga vendos datën 21 tetor, për nisjen e procesit të gjyqit ndaj Karaxhiç
English

Haga vendos datën 21 tetor, për nisjen e procesit të gjyqit ndaj Karaxhiç

Hagë, 15 tetor NOA - Gjykata Ndërkombëtare për Krime Lufte në ish-Jugosllavi ka caktuar 21 tetor si nisjen e procesit gjyqësor ndaj ish-udhëheqësit serbo-boshnjak, Radovan Karaxhiç.

Ai akuzohet për genocid dhe krime lufte gjatë luftës në Bosnjë në vitet '90.

Karaxhiç u arrestua në Serbi vitin e kaluar pasi i kishte shpëtuar drejtësisë për mbi një dhjetëvjeçar.

Ai u përpoq që ta shtynte nisjen e procesit, duke argumentuar se i nevojiteshin dhjetë muaj të tjerë për të përgatitur mbrojtjen.

Shtyrja e fundit e datës së nisjes së procesit është bërë që Karaxhiç, që do të vetëmbrohet, të ketë kohë për të shqyrtuar dokumentet e reja të prokurorisë.

m.i/NOA

KOMENTE